/ /

43. İstanbul Müzik Festivali’nin programı belli oldu

3 Şubat 2015

Yeliz Gediman

43. İstanbul Müzik Festivali’nin programı, İKSV’nin resmi konaklama sponsoru Martı Istanbul Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.

Festival sponsorluğunu 2006 yılından bu yana Borusan Holding’in üstlendiği İstanbul Müzik Festivali, bu yıl “Kültürel Manzaralar” temasıyla 31 Mayıs-29 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

600’YE YAKIN SANATÇI İSTANBUL’A GELECEK

İstanbul Müzik Festivali aralarında, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haïm,Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Christian Tetzlaff,Gidon Kremer, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen topluluklarından Lozan Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Kremerata Baltica ve Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti’nin de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak.

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ise festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası olarak iki konsere imza atacak.

FESTİVAL MEKANLARI

İki dünya prömiyeri ile üç Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak olan festivalde senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere toplam 27 konser yer alıyor.

Festival bu yıl da farklı mekânlarda dinleyicilerle buluşacak. Festivale, bu yıl ilk defa konser mekânları arasında yer alan Heybeliada Aya Triada Manastırı’nın yanı sıra Aya İrini Müzesi,Sent Antuan Kilisesi, Süreyya Operası, Avusturya Kültür Ofisi, Surp Vortvots VorodmanKilisesi, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ev sahipliği yapacak.

Hafta Sonu Klasikleri başlıklı ücretsiz konserlerle ise Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi, Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi “Atlı Köşk” Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi gibi mekânlarda festival müzikseverlere bir kez daha ulaşacak.

MÜZİK FESTİVALİ GENÇ SOLİSTİNİ ARIYOR

Festivalin, 40. yılında ülke çapında genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla başlattığı “İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor” projesi bu yıl flüt dalında gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında, ülke çapında yapılacak seçmeler sonucunda jüri tarafından belirlenen bir genç flüt solisti, festival kapsamında 20 Haziran Cumartesi akşamı Süreyya Operası’nda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası’yla konser vermeye hak kazanacak.

FESTİVAL BİLETLERİ 14 ŞUBAT’TA SATIŞTA

İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletleri 14 Şubat Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren satışa sunulacak.


Yorumlar(0)