/ /

Hayvan beslerken haklarımızı bilelim

8 Şubat 2014

Av.Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

Kanımca, hayvan sahiplerinin en büyük hatası; HAKLARINI BİLMEMELERİDİR. Bu nedenle de hem kendilerinin hem de hayvanlarının mağdur olmasına seyirci kalırlar.

Tahliye davalarına ilişkin olarak, evde hayvan beslerken bilinmesi gereken bir kaç önemli hukuki nokta bulunmaktadır ki hayvan Severlerin haklarını öğrenmeleri, hem kendilerini hem de hayvanlarını savunabilmelerini sağlayacaktır.

İşte o noktalar:

İlk bakmamız gereken öncelikli belge; Apartman Yönetim Planıdır. Yönetim Planında “evde hayvan beslenmesinin yasak” olup olmadığı ile ilgili maddenin bulunup bulunmadı önemlidir. Apartman Yönetim Planını, hem Tapu Sicil Dairelerinde, hem de Belediyelerde; gayrimenkullerin işlem dosyalarında bulmak mümkündür.

Eğer evde hayvan beslemek yasak ise; “Yönetim Planı” apartmanın anayasası olarak kabul edildiğinden, hayvan lehine yapılabilecek bir şey yoktur. Ancak hayvanın tahliyesi için Yönetim Planına aykırılıktan tahliye davası açılmış olması gerekir. Yargılama yapılmalıdır. Yargılama sonunda hayvanın tahliyesine karar verilebilir. Genel kurul kararı, yönetim kurulu kararı ile hayvan tahliye edilemez. ortam1

Eğer Yönetim Planında yasak yok ise o zaman da dava açılabilir; ancak dava bu sefer, Kat Mülkiyet Kanunun 18. Maddesine aykırılıktan açılır; Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememekle karşılıklı olarak yükümlüdürler.

Bu yükümlülüğün ihlal edilip edilmediği, keşif ve bilirkişi incelemesi ile saptanır.

KISA SORU CEVAPLARLA,  OLAYI BİRAZ DAHA İYİ ANLAMAYA ÇALIŞALIM:

 *Evde köpek beslemem sorun olur mu?

Bu konuda apartman yönetim planına bakmak gerekir. Planda açıkça “hayvan besleme yasağı” var ise; hakkınızda Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca Yönetim Planına aykırılıktan tahliye davası açılabilir.

*Apartman Genel Kurul Kararı ile hayvanımı evimden göndermem sağlanabilir mi?

Yönetim Planı esastır. Genel Kurul Kararı ya da Yönetim Kurulu Kararı ile evdeki hayvana dokunulamaz.

*Belediyeden Zabıta gelip hayvanımı alabilir mi?

Belediye, en fazla evde hijyen problemi var ise, çevreye verilen rahatsızlıktan pislikten ötürü para cezası kesebilir. Hayvanın evden gönderilmesini sağlama hakkı bulunmamaktadır.

*Apartmanda rottweiler gibi iri bir köpeğe bakmak, evden atılmaya sebep olarak gösterilebilir mi?

Yönetim Planında “Evde hayvan bakma yasağı” var ise; 3 kg’lık bir hayvan da, 30 kg’lık bir hayvan da tahliye davası açılarak evden gönderilir.

Eğer Yönetim Planında yasak yok ise, sırf bir hayvan 30 kg diyerek, evden gönderilmesi istenemez.

Tabii, eğer sahibi tarafından tehlikeli ve saldırgan olarak yetiştirilmiş ve bilinçsizce de etrafta serbest  bırakılan bir köpek söz konusu ise; hem Türk Ceza Kanunu madde 177 uyarınca Savcılığa şikayet etmek mümkün hem de Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan kat maliklerinin yükümlülüklerine aykırı davranmaları nedenine dayanarak dava açılması mümkündür.

*Köpeğim uslu, geceleri de dışarıdan havlama sesi duymadığı sürece çok havlamıyor, fakat komşular abartıp ‘çok havladığını’ iddia ederek apartmandan köpeğimi yollatmaya çalışıyor, yapabilirler mi?

Öncelikle Yönetim Planında evde hayvan besleme ile ilgili yasak olup olmadığına bakmak lazım.

Yasak var ise; dava, hayvanın tahliyesi ile sonlanır. Eğer yasak yok ise; o zaman evde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılarak hayvanın iddia edildiği kadar çok havlayıp havlamadığına, ses yüksekliğine bakılması gerekir.

*Ev sahibi olsam ya da kiracı olsam ne değişir?

Yine kilit nokta; Yönetim planında “evde hayvan beslenmesi ile ilgili yasak” olup olmadığıdır. Yasak var ise kiracının tahliyesi, Mal Sahibi tarafından istenebilir.

Yoksa; kiracı veya mal sahibi olmak, diğer kat maliklerine karşı bir şeyi fark ettirmez.

*Ev sahibim evde köpek ile birlikte yaşamam konusunda sorun çıkarmıyor, apartmandakiler şikayetçi. İmza toplayıp şikayet edebilirler mi?

Yine bakılması gereken husus; “evde hayvan beslenmesi ile ilgili yasak” olup olmadığıdır. Yasak var ise; direkt olarak Kat Mülkiyeti Kanununa aykırılıktan hayvanın evden tahliyesi için dava açabilirler.

Eğer yasak yok ise; bu sefer diğer kat malikleri, evdeki köpeğin diğer komşulara rahatsızlık verdiği iddiasını ispat ederek bu davayı açabilirler.kopekortam

DAVA YOLUNA GİDİLMEDEN, İMZA TOPLANARAK, hayvanın evden gitmesi sağlanamaz.

*Polisin köpeğimizi gelip evden alma hakkı var mı?

Hayır yoktur.

Her ne kadar kabul etmesek de, Türk hukukunda hayvan “mal” olarak kabul edilmektedir.

Ve kişilerin, mülkiyet hakları, Anayasal bir hak olarak korunur.

*Köpeğimizi kimler elimizden alabilir?

Yargılama sonunda aleyhte bir karar çıkar ise, İcra marifetiyle evimize geldikleri zaman köpeğimizi alabilirler.

Bir de “Yasaklı Irklar ile ilgili Genelge”, uygulamaya konulur ise, hakkında şikayet yapılan hayvan görüldüğü yerde, yetkililer tarafından alıkonulabilir.

*Bir köpeğin çıkardığı ses ne zaman gürültü olarak sayılabilir?

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği altında, hayvan sesleri sayılmamıştır. Bir köpek sırf havlıyor diye, hakkında tahliye kararı çıkarılamaz. Bu konuda; çok güzel bir mahkeme kararı bulunmaktadır. Bir köpeğin sadece doğası gereği havlaması, tahliye nedeni sayılamaz denilerek, hayvan sahibi lehine, dava reddedilmiştir. Tabii, sahibi tarafından sürekli evde yalnız bırakılan sabahtan akşama uluyan bir köpek, diğer kat malikler açısından rahatsızlık verici olacaktır.

*Evcil hayvanımdan ötürü gürültü konusunda açılmış davalar konusunda ne yapabilirim?

Yukarıda da izah ettiğim üzere, bu davada, Yönetim Planında yasak yok ise mahallinde yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesi neticesinde hüküm kurulacaktır.

Herkese, davalardan ve adliye koridorlarından uzak günler dilerim.

                                                                                  Av. DENİZ TAVŞANCIL KALAFATOĞLU

                                                                                                     İSTANBUL BAROSU

                                                                                            HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU

                                                                                                              BŞK. YRD.


Yorumlar(6)

 • Anonim

  üzerimde bütün gün ve gece yarısına kadar komşumun köpeği patır patır koşuyo..havlıyor..psikolojim bozuldu..uyuyamıyorum..ufak bir köpek ama pıtır pıtır koşuşturması cav cavlaması bitirdi beni..suçum ne

 • Anonim

  merhabalar; yönetim planında kendi bağımsız bölümü ile ortak yerlerde kat malitleri kurulunca müsaade edilmedikçe kedi,köpek ve tavuk gibi hayvanlar besleyemezler. ibaresi vardır ve 2-3 komşum sürekli şikayetlerde bulunuyorlar onların hakları ve benim haklarım nelerdir ? köpeğimin tahliyesi yapılır mı…

 • Anonim

  Bir sorum olucak;
  Apartman Yönetim Planında evcil hayvan beslemek yasaktır yok iken kçpek aldıktan sonra apartman bu kararı alırsa yaptırım ne olur?

 • Anonim

  Kopegim tüy döktugu gerekçesiyle yan bitisigimizdeki apartman şikayetçi hiç bir havlamasi sorunu yok ve terasta yaşıyor belediye alıp götürebilir mi yada dava açabilirler mi

 • Anonim

  “Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesine,Hayvanları Koruma Kanununa, Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi’ne göre, hayvan hak sahibi bir varlık olduğu için, Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme niteliğinde olan yönetim planı, hayvanın haklarını ihlal edemez.

  Yönetim planında hayvanın haklarını ihlal eden maddeler bulunduğu takdirde,bu maddeler,Borçlar Kanunu madde 27’ye göre, mutlak butlanla sakattır.”

 • Anonim

  eski yöneticinin yasak yok sözüne itibar edip ev aldım.sonra öğrendim ki yasakmış.tahliye sürecini öğrenebilirmiyim .mahkemeden karar ne kadar zaman da çıkar köpeğim 13 yaşında ne kadar zaman kazansam kardır.teşekkürler