/ /

Dünya Kediler Günü

17 Şubat 2014

editor

İp yumaklarının örgü şişlerinden sonra en yakın arkadaşları kediler; her Şubat’ın 17’si onların günü… Sevimlilikleri, bakışları, duruşları, kendilerini sevdirme çabası en “sevmiyorum!” diyene bile hoş gelir. Bazı kültürlerde “uğursuzluk” getirdiğine inanılan kediler, bilimsel olarak da kanıtlanmış iyileştirici etkiye sahip canlılardır. Ama şimdi sıra onlarda. Stresi alan ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan minik dostlarımızın günü bugün. Bugün Dünya Kediler Günü…

Dünyanı her yerinde aynı hassasiyet gösterilmeyip kutlanmasa da 17 Şubat kayıtlara “Dünya Kedi Günü” olarak geçmiştir. Kedi Günü’nün çıkış noktası,  kedinin insan hayatındaki etkisi ve önemine dikkat çekmek. Günü ortaya çıkaran ülke ise İtalya.

kedi2

İtalya’da böyle bir organizasyonla konuşulan kediler, geçtiğimiz günlerde insanlık dışı bir olayla Türkiye gündemine yerleşti. Üniversite öğrencisi Can Aksoy’un, yatağına pislediği gerekçesiyle katlettiği ve sonrasında görüntülerini sosyal medyada paylaştığı kedi, hayvanseverler başta olmak üzere birçok insanı harekete geçirdi. Sosyal medyada ve sokaklarda konuya ilişkin protestolar çığ gibi büyürken, gereken hukuki ve cezai işlemlerin yapılması konusunda da yoğun bir talep sözkonusu. Yatağına pislediği için bir hayvanı hiç düşünmeden, acımasız bir şekilde öldüren bir insanın toplum içerisinde bulunmasının tehlikeli olduğu ve bir gün bir insana da zarar verebileceği mesajı her an gündemde. Bundan sonrasının nasıl olacağı ise meçhul.

kedi1

Sadece bir günde hatırlanmaz ya da düşünülmez bazı konular. Sadece simge olan bu günlerde gösterilen hassasiyet ve duyarlılığı, yeryüzünü paylaştığımız tüm canlılara her zaman göstermemiz gerekiyor. Hadi, bugün bunun için bir milat olsun hepimize. Ülkemizde yaşanan bu acı olay, hepimize ders, kulaklarımıza küpe, vicdanlarımıza sesleniş olsun. Yüzümüze sevimli bir tebessüm getiren küçük dostlarımıza vefa borcumuzu ödeyelim. Bizler gibi onlar da doğanın bir parçası ve bunu fazlasıyla hak ediyorlar. 


Yorumlar(0)