/ /

İstanbullular deniz suyu içecek

2 Mayıs 2015

Yeliz Gediman

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “İstanbul’a ve gelecekte Türkiye’ye model olması için küçük çaplı olarak deniz suyundan içme suyu üretme çalışmasını başlatıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükçekmece’de yapımı devam eden İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni basına tanıttı.

İSKİ ve üniversitelerin katılımıyla deniz suyundan içme suyu elde etmek için bir araştırma merkezi kuracaklarını açıklayan Topbaş, şöyle devam etti:
DENİZ SUYU İÇİLEBİLİR HALE GELECEK

“İstanbul’a ve gelecekte Türkiye’ye model olması için küçük çaplı olarak deniz suyundan içme suyu üretme çalışmasını başlatıyoruz. Paket bir bölgede bunu yapacağız. Şimdilik buna ihtiyacımız yok ama bu teknolojiyi ülkemize getirmek için çalışmayı başlatıyoruz. Bu bir teknolojik çalışma. Hem üniversite öğrencilerimiz gelsinler burada staj yapsınlar hem mühendislerimiz yetişsin ve bu teknolojiyi Türkiye’ye getirmiş olalım. Bir bölge belirleyeceğiz. Büyük ölçekte olmayacak. Deniz suyundan içilebilir su arıtma teknolojisini getireceğiz.”

Büyükçekmece’de inşaatı devam eden İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin hizmete girmesiyle Çatalca-Büyükçekmece bölgesinde yaşayan 1,5 milyon kişinin sularının arıtılacağını belirten Topbaş, “Arıtılan suyu tekrar sulama ve sanayi tesislerinin ihtiyacına sunacağız. Büyükçekmece’de böyle devasa bir yatırım yapıyorsak, siyasi anlayış gözetmeksizin insana ve şehre hizmet ettiğimizin nişanesidir. İstanbul’un yüzde 97’sini arıtan arıtma tesisleri kurmuşuz. Bunların yüzde 50’si biyolojik ve ileri biyolojik, geri kalanını da ileri biyolojik arıtmaya dönüştürüyoruz” diye konuştu.


Yorumlar(0)