/ /

Boğaziçi’nden turizme ek gelir

22 Ocak 2014

editor

Dünyanın ve İstanbul’un en gözde yerlerinden olan Boğaz Köprüsü’nün turizme ciddi katkılarının olacağını belirten Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu platform üyelerinin düşünceleri hayata geçirilirse turizmden yıllık ek olarak 400 milyon ek gelir elde edilebileceğini ifade etti.

bogazici_koprusu_pembeye_burundu13507994520_h942767
Proje üzerinde çalıştıklarını belirten Polatoğlu şu bilgileri verdi: “İstanbul’u ziyaret eden turist sayısı 10 milyona ulaştı. Şimdi amaç turist başına elde edilen geliri artırmakta. Turizme asgari 400 milyon euro katkıda bulunacak proje Boğaz Köprüsü turistik yaya geçişlerine açılsın. 20 euro bilet parası karşılığı 200 milyon euro kazancın yanı sıra hediyelik eşya, fotoğraf çekme ve Asya’dan Avrupa’ya geçiş sertifikası da eklenirse senelik 400 milyon euro ek turizm gelirimiz olacak. Bu projemiz, geçtiğimiz sene içerisinde Tur Operatörleri Platformu ve üyesi olduğum Gezginler Kulübü Başkanı Prof. Orhan Kural eşliğinde bir fizibilite raporuyla İngilizce, İspanyolca, Arapça ve Japonca olmak üzere dört dilde sertifikalandırıldı.”

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 16 yıllık TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a iletildi. O dönemde yurtdışında olan Kadir Topbaş projeyi takdirle karşıladıklarını belirtti. Şahsen görüştüğümüz TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy olaya sıcak bakmadı. Ancak Tur Operatörleri Platformu ve Gezginler Kulübü olarak bu projeyi hayata geçirmek ısrarımıza devam ediyoruz.


Yorumlar(0)