/ /

İstanbul bu gece turuncuya boyanacak

25 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul’un sembol yapıları ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm Kampanyası’ kapsamında turuncuya boyanacak.

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmeyi hedefleyen “Dünyayı Turuncuya Boya” hareketi Türkiye’de başlıyor. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) dünya çapında organize ettiği ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası’ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve BM Direktörü Ingibjorg Gisladottir tarafından bu akşam Kız Kulesi’nde başlatılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Ingibjorg Gisladottir’in başlatacağı kampanya, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmeyi hedefliyor.

“Dünyayı Turuncuya Boya” hareketi olarak da tanıtılan 16 günlük aktivizm kampanyası kapsamında; İstanbul’da kadına yönelik şiddet konusunda kamuoyunun farkındalığını arttırmak amacıyla Boğaz köprüleri, Galata Kulesi ve Kız Kulesi gibi birçok sembol yapıt ile AVM’ler turuncuyla ışıklandırılacak. Kent genelinde çeşitli mecralarda ve kamu binalarında çağrılar yapılacak.

Tüm dünya turuncuya boyanacak

Türkiye ile beraber tüm dünyada geniş yankı bulması hedeflenen “Dünyayı Turuncuya Boya” çağrısı ile Türkiye genelinde de aralarında Ankara, İzmir, Gaziantep, Eskişehir ve Urfa’nın da bulunduğu birçok şehir turuncuya bürünecek. Dünya genelinde 70’i aşkın ülkede; Niagara Şelalesi, Avrupa Konseyi Binası, Hint Kapısı ve Ürdün’deki antik Petra kentinin ışıklandırılmasını da içeren 450’yi aşkın “turuncu etkinlik” yapılacak.

İstanbul Maratonu ile başladı

16 gün boyunca yapılacak futbol müsabakalarında, futbolcular sahaya kadına şiddete son mesajı veren pankartlarla çıkacaklar. Etkinliklerin başlangıcı olarak 15 Kasım 2015’te gerçekleşen ve 100 bini aşkın kişinin katıldığı Vodafone İstanbul Maratonu bu yıl “Kadına Karşı Şiddete Dur De” temasıyla koşuldu.

Şiddetten arınmış bir gelecek

Kadınlar ve kız çocukları için şiddetten arınmış parlak bir geleceği simgeleyen turuncu rengi, büyük çaplı toplumsal seferberlik ve küresel etkinlikleri birleştirecek. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirme hedefini de içeren BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi çerçevesinde, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti önleme teması da işlenecek.


Yorumlar(0)