/ /

Hulahop yasağı ve nedenleri

7 Aralık 2013

editor

Sitemizdeki “tarihte bugün” bölümüne bakanların dikkatini mutlaka çekmiştir. 7 Aralık 1958’te hükümet tarafından İstanbul sokaklarında hulahop çevirmek yasaklanmış. Akla hemen “Neden” sorusu geliyor tabii, ama yasağın hangi sebepten ortaya çıktığı meçhul.

Biz de nedir bu hulahop, ne işe yarar, neden çevrilir bir araştıralım dedik, belki yasaklanmasının nedenini böylece öğreniriz.

Hulahop deyince aklımıza özellikle kız çocuklarının küçükken bellerinde çevirdikleri çember akla geliyor. Neden çeviriyor çocuklar bu çemberi, eğlenceli ama aynı zamanda belli bir kıvraklık ve beceri gerektirdiği için. Peki sadece çocuklar mı çeviriyormuş bu çemberi? Hayır, hulahopu yetişkinler de spor amaçlı çeviriyor. Hem de hulahop çevirmenin birçok faydası var. Neler mi bunlar? Buyurunuz:

hulahop sporu

– Kalori yakmaya, kilo vermeye ve vücudun formunu sıkı bir şekilde korumasına yardımcı oluyor.

– Beyne giden kan akışını artırıyor ve düzenli olarak yapıldığında vücudunuzun enerji seviyesini artırıyor.

– Beli, kalçayı ve dizleri kuvvetlendiriyor.

– Koordinasyon özelliğiniz oldukça gelişiyor.

– Vücut hareketleriniz ve nefes alıp verişinizin koordinasyonu gövdenizdeki kasların güçlenmesini sağlıyor. Omurga da esnekleşmiş oluyor.

– Sadece karın kaslarınızı çalıştırıyor gibi gözükse de aslında vücudunuzdaki hemen hemen tüm kasları çalıştırıyor; kalçayı, boynu bile…

– Hayati önem taşıyan organlarımızın tüm özelliklerinin çalışmasını geliştiriyor.

– Enerjik bir spor olduğu için kendinizi iyi ve dinç hissetmenizi de sağlıyor.

hulahop ceviren kiz

Peki nasıl alınır bu hulahop, nereden temin edilir. Efendim, bu çemberi birçok oyuncakçıda bulabilirsiniz. Ama kendinize alıyorsanız, bu oyuncakçılardaki hulahoplar size küçük gelebilir. O yüzden spor malzemeleri satan mağazalara sormakta fayda var.

Bu kadar bilgiden sonra yasağın nedenini hala tahmin etmek güç. Buradan sonuç çıkmayınca biz de Google’ın sınırlarını zorladık, ama yalnızca kesinliği şüpheli iki “geyik” tahmine ulaştık.

İlk tahmin paranoya sınırlarını zorlayacak cinsten. Meğer bu işin arkasında İlluminati varmış. Şöyle ki,  meğer hulahop üreten Carlon şirketi Ortadoğu ülkelerine büyük bir ekonomik gelir bırakmaktaymış. Düşmanlarının güçlenmesini istemeyen İsrail bu sektörün belini kırmak istemiş ve devreye İlluminati’yi sokarak Menderes’e dozu yüksek bir ihtar çekmiş. Ve İstanbul’daki hulahop yasağı böylece ortaya çıkıvermiş.

İkinci tahmin ise ABD sevdamızdan esinlenmiş. Rivayete göre 1958 yılında Ankara’da Amerikalı bir genç kız hulahop çevirirken hayatını kaybetmiş. Bunun üzerine dönemin basını hulahop çevirenlere karşı eleştirel bir tutum takınmış. Bu süreç sonunda da hulahop çevirmek yasaklanmış. Bu rivayetin ilginç yanı, ölen kızın Ankara’da, yasağın ise İstanbul’da olması. Biz yine de dönemin gazete haberlerini araştırdık ve 30 Aralık tarihli Milliyet Gazetesi’nde şöyle bir habere rastladık:

capture-20131207-120731

“Ankara’da Amerikalı bir genç kızın Hula Hoop yaparken öldüğüne dair rivayetlere rağmen, Hula Hoop salgını süratle yayılmaktadır. Hula Hoop çemberlerinden binlercesini piyasaya süren, çember imalatçıları, bunları pazarlamak için satıcılara da çember çevirmeyi öğretmektedirler. Yukarıdaki resimde hula çemberi satmak için Ankara caddelerinde otomobille dolaşan bir satıcının, otomobil üzerinde maharetle hoop çevirişi görülüyor.”

Hulahopun İstanbul’da yasaklanma tarihi 7 Aralık, haberin tarihi ise 30 Aralık. Demek ki zavallı İstanbullular hulahop çeviremedikleri için kıvranırken, Ankaralı hulahopseverler çılgınlar gibi eğleniyordu…

 


Yorumlar(0)