/ /

İkarus devri bitiyor!

26 Kasım 2013

editor

İkarus deyince sanmayın ki Daidalus’un oğlu  İkarus’tan bahsediyoruz. Bildiğiniz, bindiğiniz İstanbul otobüsü olan İkarus…

Ikarus_iett_istanbul
İkarus devri kapanıyor… İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 110 yeni İETT otobüsünün hizmete alım töreninde “Ikarus’lardan kurtuldunuz, Ikarus dönemi bitti, gerilerde kaldı. Nuh Nebi’den kalan o dönem artık yaşanmayacak.” diye açıklama yaptı.

Topbaş, ilginç bir noktaya değinerek, ” Hatırlarsınız İstanbul’da bir icat yaptılar, bir teknoloji geliştirdiler. Otobüslerin egzoz dumanı durakta yürüyenleri rahatsız ediyor diye çatısına çıkarttılar. Bir buluştu bu. Ve bunu yıllarca konuştular. Başarılı bir hizmet dediler. Artık insanlar egzoz gazından boğulmayacaktı. Bizim otobüsler egzoz gazı vermeyecek. Euro 5 motorlu çevre dostu otobüsler. Engelliler başta olmak üzere çocuk ve dezavantajlı gruplar için rahat kullanımlı, donanımı, iç ve dış güvenlik kameralarıyla her şeyiyle akıllı otobüsler dönemi.” şeklinde konuştu.

Topbaş’ın açıklamalarına göre, alınan yeni otobüslerden 20 tanesinde farklı bir özellik var:  “İstanbul’da biz ulaşımla ilgili projeleri yaparken İstanbul’a bin 50 kilometre bisiklet yolu planlara işledik. Planlarımızda var. Bisikletiyle durağa gelen bir insan bisikleti hemen önüne takacak 10 saniye içinde otobüse binip gidecek tekrar indirip binip gidecek.”
Haberi duyunca ‘Yoksa İstanbul trafiğine bisiklet için birşeyler mi ekleniyor, bisiklet kullananlar için yeni gelişmeler mi var? ‘ diye umutlanmamak elde değil…


Yorumlar(0)