/ /

İstanbul’a 10 yeni metro hattı geliyor

13 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2016 bütçesini meclise sundu. Bütçede en büyük pay ulaşım projelerine ayrıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bütün gelişmiş şehirlerde ulaşım problemi yaşandığına dikkati çekerek, İstanbul’un toplu ulaşım sistemlerini daha da geliştirmek adına bütçede en büyük payı ulaşıma ayırdıklarını vurguladı. Topbaş, 8 milyar 42 milyon liralık ulaşım yatırımı yapacaklarını açıkladı.

İKİ METRO HATTI YAPIM AŞAMASINDA

İstanbul’da gelecek yıl sonunda günlük 7 milyon kişinin raylı sistemleri kullanır hale geleceğini belirten Kadir Topbaş, “İstanbul, 2019 yılı sonunda da 11 milyon kişinin günlük raylı sistemleri kullandığı bir şehir olacak. Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir’den geçen 13 kilometrelik Ataköy-İkitelli Metrosu ile Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir’den geçen yine 13 kilometrelik Bostancı-Dudullu Metrosu’nun ihale ve sözleşme süreçlerini tamamladı ve önümüzdeki haftadan itibaren yapım aşamasına geçecek” dedi.

RAYLI SİSTEM HATTI 145 KİLOMETREYE ÇIKTI

2016’da 3. Havalimanı için 2 ayrı metro hattında ve 3 katlı Tüp Geçiş Projesinde somut adımlar atılmış olacağına da dikkati çeken Topbaş, göreve geldiklerinde 45 kilometre olan raylı sistem hattını 145 kilometreye çıkardıklarını vurguladı.

2016’DA HAYATA GEÇECEK OLAN METRO HATLARI

Kadir Topbaş, 2016 yılında yapımına başlanacak hatlar arasında, Göztepe- Ataşehir-Ümraniye, Çekmeköy-Sultanbeyli, Çekmeköy-Taşdelen-Yenidoğan, Kaynarca-Tuzla, Pendik-Kaynarca, Bağcılar-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir, Mahmutbey-Bahçeşehir, Yenikapı-Sefaköy ve Eminönü-Alibeyköy (tramvay) olduğunu açıkladı


Yorumlar(0)