/ /

İBB sokak hayvanlarının kış yardımı?

18 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hasdal Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’nde hayvanların barınmadan hastalıklarının tedavisine, yiyecek ihtiyacından gebeliklere kadar birçok ihtiyacını karşılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sahipsiz hayvanları yalnız bırakmıyor.

Onlarca çalışanıyla İstanbul’un birçok noktasında hizmet veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hasdal Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’nde hayvanların barınma ihtiyacından hastalıklarının tedavisine, yiyecek ihtiyacından gebeliklerine kadar birçok ihtiyacını karşılıyor.

11

Sokaklardan bakımevine araçlarla getirilen hayvanlar, genel sağlık muayenesinden ve gebelik kontrolünden geçiriliyor.

Tedavi edilen hayvanlar, sokaklarda yaşayamayacak durumdalarsa barınaklarda dezenfekte edilmiş kafeslere yerleştiriliyor. Bir kısmı ise yiyecek ihtiyaçları karşılandıktan sonra alındıkları noktalara geri bırakılıyor.

12

141 hayvan barındırma kapasitesine sahip Hasdal Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ne günlük ortalama 35 hayvan getiriliyor.

Hasdal Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi Başhekimi Ahmet Ali Yağcı, hayvanlara uygulanan kısırlaştırma işlemi amacının sokaklardaki sahipsiz hayvan popülasyonunun konrol altında tutulması olarak açıklıyor.

Bakımevinde sadece sahipsiz hayvanlara hizmet veriliyor. Evcil hayvanlar ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Fatih’te bulunan hayvan hastanesinde tedavi ediliyor. Kısırlaştırma hizmeti başta olmak üzere hastalıklara karşı aşılanan ve tedavi edilen hayvanlara sahiplendirme de yapılıyor.

13

Hayvanseverlerin diledikleri zaman ziyaret edebildiği Hasdal Barınağı’nda ziyaretçilere, sokaktaki kedi ve köpeklere yiyecek vermeleri için birer mama kabı ve mama hediye ediliyor.


Yorumlar(0)