/ /

Hangi hayvanları besleyemeyiz?

16 Aralık 2013

Turgay Özçelik

“Evimize biraz neşe gelsin” dediniz ve bir hayvan beslemeye karar verdiniz. Besleyeceğiniz hayvanın da herkesinkinden farklı, özel bir tür olmasını istiyorsunuz. Peki seçenekleriniz neler? Sevimli mi sevimli bir koala ister misiniz? Ya da daha adrenalin dolu bir şey hayal ettiyseniz, belki bir timsah olabilir yeni hayvanınız.

Boşuna hayal kurmayın, yukarıda bahsi geçenlerin hiçbirini besleyemezsiniz. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, besleyebileceğiniz hayvanları “evcil hayvanlar” olarak kısıtlamış durumda. Yani evcil olmayan, yabani bir hayvanı, hele hele doğasından kopartıldığında yaşamı tehlikeye girebilecek bir hayvanı beslemeniz yasak.

Aslında bu noktada yasal boşluk olarak görülebilecek bir durum söz konusu. Şöyle ki, bahsi geçen yasada “evcil hayvanlar” denmiş, ama evcil hayvanların neler olduğunu sıralanmamış. Pekala eğitilmiş ve evcilleştirilmiş bir yabani hayvan türü de evcil kategorisine rahatlıkla girebilir. Mesela bir kaplan evcilleştirilebilir. Peki beslenir mi?

Hayır, diyor yine bahsi geçen yasamız. Beslenecek hayvanın tehlikeli bir tür olmaması gerekir. Yani kaplan olamaz bu, ama tehlikeli olmayan başka bir tür olabilir. Bu noktada da hayvanın tabiatı devreye giriyor. Yani söz konusu yabani hayvan, doğasından kopartıldığında yaşamı tehlikeye giriyorsa, onu da besleyemiyorsunuz.

Peki bu durumda yasal olarak hangi hayvanları besleyebiliyoruz, hemen sıralayalım. Kediler ve köpekler en başta geliyor tabii. Ancak burada da önemli bir bilgi vermek gerekiyor. Köpek türlerinden 4 tanesi, tehlikeli tür kategorisine girdiği için yasaklanmış durumda. Pit Bull Terrier, Dogo Arjentino, Fila Brasilero ve Japon Tosa türlerini beslemek yasak.

Yine tavşan türleri, fareler, kuşlar, balıklar, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar besleyebileceğiniz hayvan türleri arasında. Daha alternatif bir şeyler arıyorsanız, tavus kuşu, yılan, maymuni, iguana ya da baykuşu düşünebilirsiniz. Bukelamun ya da tarantula da olabilir…

Daha önce söylediğimiz gibi, tehlikeli köpek türleri dışında yasa, beslenmesi yasak hayvanları belirtmemiş. Ama yazılanlardan çıkartabilecek veriler ışığında, şu hayvanların yasak olduğunu söyleyebiliriz:

– Kaplan vb. yırtıcı kedi türleri.

– Kobra gibi zehirli yılanlar.

– Fil vb. gibi tabiatı dışında beslenirse hayatı tehlikeye girebilecek hayvanlar.

– Ayı.

– Su aygırı.

– Komodo ejderi.

– Timsah türleri.

– Siyah ayaklı dağ gelinciği vb. nesli tükenmekte olan hayvanlar.

Bu veriler ışığında besleyeceğiniz hayvanı seçebilirsiniz. Ancak karar verirken, hayvanınızın yasal olup olmamasından daha önemli bir konu var düşünmeniz gereken. Gerçekten hayvanınıza bakabilecek, onunla ilgilenebilecek misiniz? Eğer bu konuda ciddiyseniz ve hayvanınız FBI’ın “en çok arananlar” listesinde yer almıyorsa, ona kavuşamamanız için hiçbir neden yok demektir…

 


Yorumlar(0)