/ /

Ağaçlardan Tarih Yeşerecek

10 Temmuz 2013

Editör

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’daki anıt ağaçlar için harekete geçti. Anıt ağaçların tespiti ve koruma altına alınma çalışması için ‘Anıt ve korunmaya değer ağaçların tespiti, tescili, ağaç sağlığı ve devrilme riskinin belirlenmesi işi’ ihalesi 17 Temmuz’da yapılacak.

 

Devrilmeye son

Yol, koru, park, okul, cami, meydan, üniversite ve kadim mezarlıklar gibi kamuya ait alanlardaki tarihe tanıklık etmiş ağaçların gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yapılan proje, bilimsel araştırma ve eğitim çalışmalarına katkı sağlayarak turizmde kullanmak için ilgili kurumlara rehber olma noktasında önem teşkil edecek.

 

Bir ilk yaşanacak

Bilimsel ve tarihsel belgelerle “Tabiat Varlığı Tescili”nin yapılmasının yanı sıra çalışmayla, ağaç sağlığı ve devrilme riskinin belirlenmesiyle bakım tedbirleri de raporlanacak. Böylece ağaç devrilmesi sonucu yaşanan can ve mal kayıplarının önüne geçilebilecek. Anıt ağaç tespit projesiyle bir ilke de imza atılacak. Megakentin, ilk kez anıt ağaç arşivi oluşturulacak. Envanteri çıkarılacak tarihi ağaçlar, dijital ortamda bir arşiv de toplanacak.

 

Uzman ellerde

Projeyi, aralarında anıt ağaçlar konusunda uzman Prof. Dr. Ünal Asan’ın da yer aldığı, İstanbul  Üniversitesi Orman Fakültesi, Koruma Kurulları ile konuyla ilgili meslek odaları ve ilgili kurulların desteğiyle yürütülecek.

 


Yorumlar(0)