/ /

Aman! Evli bir kadına sakın bunları sormayın!

22 Ekim 2015

Akın Öztürk

Tagler

Kadınlar evlendikten sonra sorulan bu sorulara ya da söylenen bu cümlelere tahammül edemiyor.

Evlenince soyadınızın ne olduğunu, ne zaman çocuk yapacağınızı ya da kayınvalidenizle aranızın nasıl olduğunu sormazsalar içleri rahat etmez birilerinin. Siz siz olun, evlenen kız arkadaşlarınıza karşı bu soruları sormayın. Hee bir de “Evlilik seni değiştirmiş” ya da “Ben hiç evlenmeyeceğim” gibi cümleleri ağzınızdan çıkmadan yakalayın ve yutun. Bizden söylemesi…

İşte evli kadınların duymaktan nefret ettiği sorular ve cümleler…

“Ne zaman çocuk yapacaksın?”

Annenizden arkadaşlarınıza, müdürünüzden komşularınıza kadar herkesin en çok merak ettiği şeydir sizin ne zaman anne olacağınız. Çünkü toplumda genel inanç, evlenen herkesin çocuk sahibi olmak zorunda olduğu şeklindedir.

“Ee ikinci ne zaman geliyor?”

Olur da bir gün bir çocuk dünyaya getirirseniz, arkadan gelecek ikinci sorudur bu. Siz çocuklarla bir futbol takımı kurana kadar bu sorulara maruz kalabilirsiniz; en iyisi takmamayı öğrenmelisiniz.

“Evlilik seni değiştirmiş”

Hayır, yani nasıl değiştirmiş olabilir ki? Evliliği bir sihirli değnek olarak görenlerden duyabileceğiniz bir soru bu. Tavsiyemiz, “Parmağıma taktığım yüzük bana gerçek benliğimi ortaya çıkarmak için fırsat verdi” diyerek eğlenmeyi deneyin.

“Evlilik nasıl gidiyor?”

Anında verilecek kısa ve net cevap: “İyi”. Daha ötesi olamaz. Evliliğe bütün dünyanın anlamını yüklemek bir saçmalık. Bu, bir insanla yaşanan ilişki neticede. İyi de gidebilir kötü de… Ama bu durum kimseyi ilgilendirmez.

“Soyadın ne oldu şimdi?”

Evlenince nüfusu, kütüğü, bir de ismi değiştirmenin; doğduktan sonra edindiğinizden başka bir kimliğe geçmenin ‘normal’ algılandığı bir dünyada hemen sorulur bu soru. Oysa kendi soyadınızı kullanmaya devam edip, zorunlu olarak eşinizin soyadını resmi işlemler için sona ekleme yolunu seçmiş olabilirsiniz.

14454273190.90947900

“Kayınvalidenle aran nasıl?”

Bu soruyu sormayı genelde anne, baba ve kardeşler tercih eder. Renk vermeyen bir ifade ile “çok iyi” demek her zaman işe yarar. Ne de olsa kayınvalidenize karşı kötü hisleriniz bile olsa kendi ailenizi dolduruşa getirmeye gerek yok.

“Ben hiç evlenmeyeceğim”

Artık bu yola girmiş birine, “Evlilik çok kötü bir şey olduğu için evlenmeyeceğim” demek gerçekten fazla sinir bozucu. Karşı atak olarak, “Şimdiki aklım olsaydı hiç bekar kalmazdım”demeye ne dersiniz?

“Sen evlisin, anlayamazsın”

Anlayamazsınız! Sanki evli bir kadın hiç hayatında bekarlık yaşamadı, hiç kimseyle flört etmedi… Sakin! Sakin olun…


Yorumlar(0)