/ /

Anadolu Yakası’nın fiyatlarını arttı

17 Kasım 2015

Akın Öztürk

Gayrimenkul sektöründe en yoğun talebi Avrupa yakası görürken, son birkaç yıl içinde Anadolu yakasında gözle görülür bir yükseliş başladı.

Son dönemlerde altyapı projeleri ile metre projelerinin arttığı Anadolu yakasında projelerin geçtiği bölgeler ve çevresinde fiyat artışı dikkat çekiyor.

GÖZLE GÖRÜLÜR BİR YÜKSELİŞ

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Anadolu yakasında yeni açılacak olan metro hatlarının, bu hatlar üzerindeki ofis ve konut piyasasında hareketlere sebep olduğunu açıladı. Seferlere başlayan Marmaray hattı ile beraber yapım çalışmaları devam eden Avrasya Karayolu Tüp Geçidi, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü projelerinin de geçtiği güzergahlar ve çevresinde ciddi fiyat artışı görülüyor. Projeler tamamlandığında ise yine bir artış daha olması bekleniyor.

SANCAKTEPE’DE FİYATLAR YÜZDE YÜZE YAKIN ARTACAK

Metro projeleri emlak fiyat artışında önemli bir rol oynuyor. Üsküdar-Sancaktepe metro hattının da devreye girmesiyle Sancaktepe konut fiyatlarında yüzde yüze yakın bir artış olacağı bekleniyor. Yapımı planlanan Kartal Gezbe hattınında o güzergah üzerindeki konut değerlerini arttıracağı düşünülüyor.

Yazıcı kentsel dönüşüm yerine bina bazlı dönüşüm yapılan Kadıköy bölgesi ve özellikle Bağdat Caddesi çevresindeki bazı projelerde birim metrekare satış fiyatlarının 10 bin dolara kadar dayandığını açıkladı. Aynı zamanda evi yıkılan mülk sahiplerinin bölgede geçici olarak oturacakları kiralık ev arayışları da kira bedellerinde de normalin üstünde bir artışa sebep olduğu belirtiliyor.

w_3393

EN ÇOK KONUT PENDİK’TE SATILDI

Daha erişilebilir fiyatlı arsa stokunun Anadolu yakasında olması nedeniyle yatırımların yakada hız kesmediğini söyleyen Yazıcı, 2015 yılının ilk 9 ayında Pendik ilçesinin İstanbul’da en çok konut satılan 3’üncü ilçe olduğunu açıkladı.

Bu durumun sürpriz olmadığını söyleyen Yazıcı, İzmit Körfez geçişi projesiyle beraber İzmit’ten hatta Bursa’dan insanların çalışmak için gelebileceklerini, bu yüzden 2016 yılında Pendik ve Tuzla bölgesindeki konut fiyatlarında ve el değiştirmelerde ciddi hareketlilik olacağını belirtti.

w_8370

TUZLA’DA FİYATLAR ARTTI

Geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan ve ülkenin en büyük marinalardan biri olma özelliği taşıyan Tuzla marinası ilçenin gelişimine ivme kattı. Bununla beraber Tuzla’da da konut fiyatlarında da yüzde 35 40 bandında bir artış görülüyor.

Yazıcı, E-5 karayolundan ulaşımın daha efektif hale getirilmesi için planlanan Havaray projesinin faaliyete geçmesiyle bölgeye yerli akını olmasını beklediğini söyledi.

https://edpillsbelgium.nl

Yorumlar(0)