/ /

Ataköy’de M2 fiyatları 15 bin liraya ulaştı

15 Kasım 2015

Akın Öztürk

Tagler

Boğaz’a alternatif gösterilen Ataköy- Zeytinburnu hattında metrekare fiyatlarının 15 bin liralara ulaştığı belirtiliyor.

Arsa sorunun yaşandığı İstanbul’da artık var olan arsa stokları ve fabrika arazileri hemen tüketiliyor. Ataköy-Zeytinburnu hattında da bu tespite uyan bir dönüşüm yaşanıyor.

METREKARE FİYATLARI 15 BİN LİRAYA ULAŞTI

Boğaz’a alternatif olarak gösterilen bölgede metrekare fiyatları 15 bin liralara kadar ulaşmış durumda. Kuzu Grup’tan Delta İnşaat’a kadar birçok markalı inşaatçı, Ataköy-Zeytinburnu hattında proje geliştiriyor. İstanbul gayrimenkuldeki cazibesini artırarak devam ettiriyor. Öyle ki kentin hemen her yerinde birbiri ardına konuttan ofise, otelden AVM’ve yeni projeler geliştiriliyor. İstanbul’un son yıllarda öne çıkan bölgelerinden biri de Ataköy-Zeytinburnu Sahil Yolu hattı.

İstanbul Boğazı’nın ardından İstanbul’un en güzel deniz manzarasına sahip bölgelerinden biri olan bu hatta yıllardır atıl duran arazilere şimdi rezidanstan konuta ve otele kadar farklı lüks projeler inşa ediliyor. Geçmişte tekstil ve deri sektöründe faaliyet gösteren fabrika arazilerinin, sanayi sitelerinin ve nakliye ambarlarının merkezi olan Zeytinburnu, şimdilerde artık gayrimenkulün merkezi olmaya aday.

Öyle ki kent dışına taşınan fabrikaların arazileri üzerinde yükselen konut, ofis ve alışveriş merkezi projeleri, bölgeye yeni bir kimlik kazandırıyor. Bir zamanlar tekstil sektörünün merkezi olan, kimi yerlerinde gecekondular bulunan bu hatta hayata geçirilen projelerin metrekare satış fiyatı 5 bin ile 30 bin lira arasında değişiyor.

LÜKS PROJE YARIŞI

1988 yılında açılan ve İstanbul’un ilk AVM’lerinden biri olan Ataköy Galleria’nın yıkılması ve sahilin doldurulması ile elde edilecek alanda yeniden AVM yapılması gündeme gelmişti. Galleria’yı da içine alan bölgenin sahibi olan Dati Holding’in yürütme kumlu başkanı Gökhan Kıran, yıkılacak olan Galleria’nın yerine otel, rezidans ve ofis binaları yapılmasını planladıklarını açıklamıştı.

Doldurulan alanda yapılacak olan ve Ekim 2017’de açılması planlanan yeni AVM’nin de Bakırköy Meydanı gibi sokak AVM’si olarak planlandığı açıklanmıştı. 500 dönüm arazi üzerine konumlandırılan proje, yalnız bölgenin değil tüm İstanbul’un en önemli turizm merkezlerinden birinin ortaya çıkmasını sağlayacak. Bölgede otel projelerine ek olarak Kuzu Grup’un Sinpaş’ın arazisinde inşa ettiği Sea Pearl projesi gibi birbirinden iddialı projeler de geliştirilme aşamasında.

Emlak Konut’tan arazi satın alan Özak GYO-Yenigün-Ziylan ve Delta İnşaat burada hala proje geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyor, Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, bahsi geçen arazide yapılması planlanan projeleri için hala proje geliştirme aşamasında olduklarını, detay vermek için çok erken olduğunu söylüyor.


Yorumlar(0)