/ /

Belediyeler ne yer ne içer?

19 Eylül 2013

editor

Yerel seçimlere daha vakit var gibi görünebilir. Ama oy vermek önemli bir iş, karar aşamasında acele etmemek gerekli… Özellikle, İstanbul gibi yaşaması güç bir şehirde, belediye faaliyetlerinin hayat koşullarımızı doğrudan etkilediğini düşünürsek,  seçim yapmadan önce biraz elde olanı incelemekte yarar var.

 

 

Biz de bu nedenle, hazır daha vaktimiz varken, İstanbul’daki belediyeleri tek tek araştıralım, bakalım neler yapmışlar, neler yapamamışlar, kim neden şikayetçi, kim hangi hizmetten memnun öğrenelim istedik.

 

 

“Önce belediyelerle iletişime geçip faaliyet raporları üzerinden çalışma yöntemini denedik.. İstanbul’daki her belediye ile iletişime geçtik ama sadece bir kaç tanesi söz verdiği üzere bu raporları bizimle paylaştı. Raporları okuduk. Raporlardaki bilgiler zaten belediyelerin internet sitelerinde de bulunabilecek bilgileri içeriyordu. İlçe sakinlerinin görüşlerini dile getirmiyordu.

 

 

Daha sonra aklımıza “Hadi sokağa çıkalım, insanlara soralım. Sonuçta hizmeti alan onlar, en çok onların sözüne güvenilir” diye bir fikir geldi. Fakat, İstanbul’da 39 ilçe belediyesi ve 13 milyondan fazla kişi var. İki-üç kişiye sormak iyi bir belediye tablosu çizmeye yetmez gibi geldi. Bizde, tekrar düşünmeye başladık.

 

 

Bunun üzerine aklımıza çağın nimeti, gözümüzün nuru “sosyal medya” kanalları geldi. Dedik, “Zaten seçim sürecine girildiğinde her yer belediyelerle ilgili iyi/kötü bir sürü haberle dolacak. Bari biz biraz farklı bir şey yapalım ve belediyeleri sosyal medya kaynaklarını kullanarak inceleyelim. Hem böylece kim neden şikayetçi, kim neden memnun ortaya çıkar” dedik.

 

 

Önümüzde ki aylar boyunca, iki-üç günde bir, sırayla İstanbul belediyelerini inceleyeceğiz ve sosyal medyada ön plana çıkan özellikleriyle belediyeleri size tanıtacağız.

 

 

 

Açılışı Ataşehir Belediyesi ile yapıyoruz  ve incelememizi Beşiktaş Belediyesi ile devam ediyoruz…

 

 


Yorumlar(0)