/ /

Bir devin yokoluşu: Winamp!

22 Kasım 2013

Özlem Yılmaz

Haberi ilk okuduğumuz andan beri kendimizi ekipçe toparlayamadık sevgili okur…

Efsane müzik çalar Winamp, 20 Aralık’tan sonra artık var olmayacak…

Müdavimcilik diye bir gerçek var hayatımızda ve bu gerçeği teknolojiye de yansıtıyoruz. Ancak dün yapılan bir açıklama ile gönlümüzden bir parça koptu desek yeri var. Evet, 90’ların sonu ve 2000’lere damgasını vurmuş, lama logolu playlisti ile gönlümüzü fethetmiş Winamp kapanıyor.

winamp-media-player

Kullanıcılar tarafından o kadar çok talep görmüştü ki AOL, yapımcısı Nullsoft’tan Winamp’ın hisselerini satın almıştı. Ancak devran döndü ve bir devrin sonuna gelindi. 146’lı bağlantı ile evimizi şenlendiren internetin attığı büyük adımlar, akıllı telefonların artık hayatımızın olmazsa olmazı konumuna gelmesi ve online dinleme sitelerinin kullanıcılar tarafından tercih edilmesi Winamp’ın kuyusunu kazan etmenler olarak gözümüze çarpıyor. AOL’den yapılan açıklamada Aralık ayı itibariyle Winamp’ın yayından kaldırılacağı ve bundan böyle bilgisayarlara indirilemeyeceğini yönünde. Yine de bizde setupları mevcut, birşeyler ayarlarız diye düşünüyoruz.

Ve son olarak diyoruz ki, #direnmediaplayerclassic

Bizler gibi 90’larda çocuk olanların vazgeçilmeziydi…

Msn’de en karizmatik şarkıcıların, en cool grupların şarkılarını dinlediğimizi Winamp ile göstermedik mi?

ITunes’lar maytunes’lar, Spotify’lar  çıktı diye pabucun dama atılsa da bizler seni unutmayacağız aziz dost… 15 yaşındaydın, çok gençtin henüz, hoşçakal ‘unknown artist’, hoşçakal…

( Dipnot: Şu yazıyı okurken Youtube’dan müzik dinleyeni  Allah’ a havale ediyoruz!)

Yazan: Coşku Öztuğran & Özlem Yılmaz

 


Yorumlar(0)