/ /

Dünyanın en büyük gözü: ALMA

25 Kasım 2015

Akın Öztürk

Bir düzine testten geçen ALMA adlı teleskop dünyanın en büyük gözü unvanına sahip oldu. ALMA, gözlemleriyle evrenin bilinmeyenlerine ışık tutacak.

Şili’nin kuzeyinde, Atacama Çölü’nde yüksek bir platoda bulunan ve dünyanın en büyük gözü olarak adlandırılan ALMA Teleskobu, aslında 66 adet radyo teleskoplardan oluşuyor ve bunlarla milimetre hatta milimetre altı ölçülerinde dalga boylarını gözlemleyebiliyor.

Uluslararası bir ortaklık ürünü olarak Avrupa, ABD, Kanada, Doğu Asya ve Şili iş birliğinde oluşturulan ALMA, şimdi dünyanın tüm büyük teleskopları ile ortaklaşa çalışacak ve ay yüzeyindeki 10 cm genişliğinde cisimleri bile rahatlıkla izleyebilecek.

Alma Gözlem Teleskobu yetkililerinden Lars-Ake Nyman, “Tüm bu ülkelerin beraber çalışacağını düşünmek ve bir teleskopla dünyanın en büyük veri bankası haline gelmek inanılmaz. Çünkü elde edeceğimiz teleskop boyutu dünyayla eşdeğer bir hal alacak. Çok uzaktaki objeleri en yüksek çözünürlükle izleyebileceğiz. Saman Yolu’nu kara delikleri, sanki göbeğindeymişiz gibi, apaçık görebileceğiz” dedi.

Ağustos ayında gerçekleştirilen testlerden ALMA başarıyla geçti. Bu bağlamda dünyanın en büyük gözü olarak evrenin derinlikleriyle ilgili bir çok sırrı çözecek.

https://kronansapotekse.com

Yorumlar(0)