/ /

Eski Belge Toplama: Efemera

2 Ağustos 2013

Editör

Spontane şekilde yapageldikten yıllar sonra bir adı olduğunu öğrendiğim efemeracılık, bir hobiden öte tutkudur. Dünyada ephemera olarak bilinse de memleketimde ya dilin dönmediğinden ya da daha sevimli olsun diye efemera denilmiştir.

 

efemara11

Efemera, koleksiyonu yapılabilir kağıt malzeme olarak ilk açıklaması yapılsa da kitap, pul, para, resim koleksiyonları bunun dışında tutulur ve başka isimlerle anılırlar. Son zamanlarda kart-postal ,fotoğraf ve hisse senedi de kendi başlarına bir koleksiyon sınıfı ihtiva edebilecek olgunluğa ve büyüklüğe ulaştıklarından efemera dan ayrı olarak kendi isimleri ile koleksiyon sınıfları içinde yer alabilmektedir.

 

Efemera ise daha mütevazi daha marjinal kağıt ürünleri toplama hobisidir.bu asla satış değerlerinin düşük olduğu anlamına gelmez. Zaten toplanıp koleksiyonu yapılan kağıtların satış değerlerinin olup olmaması hiç önemli değildir. Önemli olan tek kriter kullanım ömrünü tamamlamış olmasıdır. Düne, hatta geçen seansa ait bir sinema bileti, gazete, ambalaj kağıdı, sigara kutusu, her çeşit etiket, ilan,  v.s. efemeranın tanımına girer. Genelde 2 boyutludur. 3 boyutlu ise kağıttan dahi olsa artık obje olarak adlandırılır…

efemera2

 

Maddi olarak, hiçbir değeri ve ederi bulunmayan pek çok yazılı, basılı öğe bilet, fatura, belli bir anda belli bir yerde olduğunuzu gösteren bir kağıt parçası zamanla kişisel bir tarihin parçası ve kanıtı haline gelmektedir.

 

Bu evrak vesaire hele ki başkalarına aitse ve hele hele bu başkası tarihi bir figür ise o vakit, bir zamanlar yaşamış ve şu anda esamesi bile okunmayan insanların, sizin, bizim hayatımızın daha bir değerli olduğu hissiyatı insanda uyanmakta, duygusallık ön plana çıkmakta, neticede patetik ve patolojik bir hal almaktadır. oysa ki bunları atıp tamamen yokedebilirdik…

efemera33

 

Türkiye’de ilk efemera derneği İstanbul’da 1996 yılında “Ephemera Derneği” adı altında kurulmuş ama uzun ömürlü olamayarak bir kaç yıl içinde kapanmıştır.

 

Unutmayalım ki, çöp evler önce efemera toplamaya başlamakla oluşturulmuştur…


Yorumlar(0)