/ /

Farklı Renklerin Uyumu…

5 Kasım 2013

Uğur SALAMCI

Mahir M. Yavuz ve Orkan Telhan’ın ‘Farklı Renklerin Uyumu’ projesi, Amber ’13 Sanat ve Teknoloji Festivali’nde tanıtılacak…

Kamusal mekanları paylaşan bireylerin benzerliklerini ve farklılıklarını gözlemlemek için geliştirilmiş bir veri toplama ve görselleştirme performansıdır. Bu etkinlikte katılımcılar eş zamanlı olarak akıllı telefonları aracılığı ile bir seri soruya kendilerini ifade ettikleri dilde basit cevaplar verirler. Sorulara verilen cevaplar anında görselleştirilerek telefonlar ve cephe ekranları aracılığı ile katılımcılar ve izleyiciler ile paylaşılır. İnternet üzerinden gerçek zamanlı olarak sürdürülen performans 30 soruluk etkinlikler halinde düzenlenip, birden farklı ülkede, farklı şehirlerde aynı anda gerçekleştirilebilir.

“Farklı Renklerin Uyumu” birbirimiz hakkındaki varsayımlarımızı, taraflı görüşlerimizi ve tolerans seviyemizi bize hatırlatmak; farklılıklarımız içindeki benzerlikleri ve uyumu göstermeyi hedefler. Sorulara verilen cevaplar hergün paylaştığımız kamusal mekanlara dair veri-portreleri oluştururken performans verilerinin arşivleri mekanların sosyo-kültürel, etnik ve dilsel zenginliklerini ön plana çıkartabilecek bir kimlik ve belleği geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Örnek Sorular
Kamuya açık alanlarda anadilinizde konuşmaktan çekiniyor musunuz?
Yakınlarınızdan biri silahlı bir çatışma yüzünden zarar gördü mü?
Daha önce hiç ayrımcılığa maruz kaldığınızı düşündünüz mü?
Ülkenizdeki politikacılara güveniyor musunuz?
Ülkenizin meclisinde temsil edildiğinizi düşünüyor musunuz?
İyi bir eğitim aldığınızı düşünüyor musunuz?
Kolluk kuvvetlerinin haklarınızı koruduğunu düşünüyor musunuz?

Sorular toplam 22 dile tercüme edilmiştir. Türkiye’deki performanslarda Arapca, Rumca, Ermenice, Kürtce ve Zazaca dahil olmak uzere 11 dil seçeneği kullanılmıştır.

 

Farklı Renklerin Uyumu concept (1)

Farklı Renklerin Uyumu concept (2)

Farklı Renklerin Uyumu concept (3)

Farklı Renklerin Uyumu concept (4)

Farklı Renklerin Uyumu concept (6)

Farklı Renklerin Uyumu concept (5)

Farklı-Renklerin-Uyumu-conc

Fotograflar: Engin Gerçek


Yorumlar(0)