/ /

Gezi Parkı Olaylarını Kitaplaştı

11 Temmuz 2013

Editör

Yayınevleri arka arkaya Gezi olaylarını ele alan kitaplar yayımlıyor.Bu kitapların kimi direniş sırasında çekilen fotoğrafları bir araya getiriyor; kimi sosyal medya üzerinden yapılan yorumları…

 

Gezi Direnişi

 

gezi direnişi

Cumhuriyet Kitapları’nca Emre Kongar ve Aykut Küçükkaya birlikte kaleme aldıkları kitap,  olayın evrensel ve ulusal boyutlarını toplumbilimsel açıdan irdeliyor.

“Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diye başlayan, Alpay’ın Ethem Sarısülük için yazdığı ”Bir dost kurşunu beynimde/ yok artık direnecek gücüm/…/Tamam tamam ben yenildim, siz yendiniz/Ama ben kazandım, siz kaybettiniz.” dizeleriyle biten 192 sayfalık kitapta Cumhuriyet gazetesi arşivinden çok özel fotoğraflar da yer alıyor.

 

Sokaktaki İnsanın TC Sözlüğü

 

Sokaktaki İnsanın TC Sözlüğü
Akdoğan Özkan’ın hazırladığı, Notos Kitap tarafından yayımlanan kitap hem güncel hem taşıdığı mizahla eğlenceli, hem günlük hayatımıza dönük… Kitap, gündelik hayattan iş dünyasına, kadın-erkek ilişkilerinden Gezi Direnişi’ne uzanıyor. Tüm bu yaşananların Türkçe’yi nasıl değiştirdiğine ve kelime haznemize neler kattığına ironi dolu bir mizahla yaklaşıyor.
800 civarında sözcüğü içinde barındıran kitap oldukça başarılı ve ilginç bir çalışma. Mesela bu kitapta ‘çarşı’nın tanımlarından biri şöyle yapılmış: “Çarşı: 1-Fatih Terim’in Mehmet Ağar ile birlikte fotoğraflarının yayımlandığı ve ‘imparator’ diye anıldığı günlerde, ‘imparatorluk değil tam demokrasi’ yazılı pankart açmış Beşiktaşlı taraftar grubu.” Kitap “Çapulcu”nun da tanımına yer veriyor: “Çapulcu: Almanca’ya dahi ‘Ich chapuliere, Du chapulierst Er/Sie/Es chapuliert’ şeklinde çekimli bir fiil kazandıran Taksim Gezi Parkı direnişçilerinin zati ve sübuti sıfatlarının en yücesi. 2013 yılı haziran ayının iki cumasını Taksim Gezi Parkı’nda kılmış cemaat üyesi.”  Kitabın fiyatı 18 TL.

 

Gezi Günlükleri

 

Gezi Günlükleri
Editörlüğünü Gamze Erbil’in yaptığı “Gezi Günlükleri”, Yazılama Yayınevi tarafından yayımlandı. Kitap, Gezi Direnişi’nin ilk haftasında Sol gazetesi foto muhabirlerinin çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Yayınevi, Gezi Direnişi’ne destek olmak için bu kitabı yayımladığını söylüyor. Kitap fikri de zaten direnişe katılanlardan çıkmış. Kitapta yer alan fotoğraflardan hem Gezi’yi hem direniş sırasında verilen mücadeleyi, hem polis müdahalelerini hem de duvar yazılarını görebiliyoruz. Kitabın bir özelliği ise henüz direnişin yedinci gününde yayımlanmış oluşu.
“Gezi Günlükleri”nin satış fiyatı ise 14 TL.

 

 

Çapulcunun Gezi Rehberi

 

Çapulcunun Gezi Rehberi
Hemen Kitap tarafından yayımlanan “Çapulcunun Gezi Rehberi”  de tamamen Gezi Direnişi sırasında ortaya çıkan duvar yazıları, pankartlar, afişler, sloganlardan ve daha bir çok şeyden oluşan bir derleme.  Kitabı derleyen isim ise Eylem Aydın. Birinci baskısı 10 bin adet yapılan ve üçüncü baskısı satışa sunulan kitabın fiyatı 12 TL. “Çapulcunun Gezi Rehberi”, seslerini duyurmak için mizahı yöntem seçen ‘diren gezi’ hareketini, Kızılay’dan  Dolmabahçe’ye, Tunalı Hilmi’den Şişhane’ye, Güvenpark’tan Taksim’e uzanarak, görseller eşliğinde ele alıyor.

 

 

“İsyanın Sözü (1-8 Haziran Türkiye)”

 

isyanın sözü
Epos Yayınları’nın yayımladığı “İsyanın Sözü (1-8 Haziran Türkiye)” adlı kitap kolektif bir çalışmanın ürünü. Yayınevi kitabın tanıtım metninde “1-8 Haziran günlerindeki yazılamalar, nüfuz edilemeyen, kendi meşruluğunu yaşayan saf ‘isyanın sözü’ydü” diyor. Buradan yola çıkan kitap 7 kişinin, Oktay Etiman, Serdar Kayaoğlu, Vural Cömert, Cem Kaan Gürbüz, Hasan Varlı, Eyyüp Çakar ve Onur Berkay Suiçmez’in fotoğraflarından oluşuyor. Yayınevi hem Ankara hem de İstanbul’da, 1-8 Haziran tarihleri arasında yazılmış olan duvar yazılarını ortaya seriyor. Yayınevinin kitabı hazırlamaktaki bir amacı da, çoğu bugün artık silinmiş olan bu duvar yazılarını belgelemek.
Kitap 7 TL’den satışa sunuldu.

 

 

Diren Gezi

 

Diren Gezi
Gezi olaylarını ele alan bir diğer kitap ise Zeki Özkorkmaz imzalı. “Diren Gezi” adlı kitap Cumartezleri Yayınları’nın araştırma-inceleme dizisi kapsamında okurla buluştu. Kitap, sosyal medya ve mizah üzerinden Gezi Direnişi’ni inceliyor. Kitabın tanıtım bülteninde şu sözlere yer veriliyor: “Sosyal medya destanı korkuttu herkesi. Bu sürecin ateşini harlayan ve aynı zamanda olayların vahşetine en serin havayı salan duvar yazıları internette, herkesin sanal duvarlarında yankı buldu. Yıllardır söylenmeyen her şey mizaha döküldü. Gençlik, Diren Gezi Parkı destanını duvarlara sprey sprey yazdı.” Kitabın satış fiyatı ise 15 TL.

 

 

Çapulcuların Sosyal Medya Paylaşımları

 

çapulcu
Hasan Kargı’nın derlediği ve Etki Yayınları’nın okurla buluşturduğu “Çapulcuların Sosyal Medya Paylaşımları” adı üstünde bir çalışma. Kitap, gençlerin sıklıkla başvurduğu sosyal medyada yazılanları, çizilenleri bir araya getiriyor. Kapağına Gezi olaylarının simgelerinden ‘kırmızı elbiseli kadın’ fotoğrafını koyan kitap bugüne kadar 3 baskı yaptı. Yayınevi yetkilileri ‘özellikle direnişin temel direği olan gençlerin dahiyane yaratıcılığıyla ortaya çıkmış olan esprilerin kaybolmaması ve o günlerin unutulmaması için’ bu kitabı hazırladıklarını belirtiyorlar. Kitapta Facebook’ta paylaşılan pankartlar ve  Twitter üzerinden yapılan paylaşımlar var. Fiyatı 7 TL

 

 

 

 

 


Yorumlar(0)