/ /

TCDD diskoya gidiyor

4 Ocak 2014

Turgay Özçelik

Aydınlık Gazetesi ve TCDD arasında ilginç bir polemik yaşandı. Aydınlık Gazetesi’nde yer alan “Haydarpaşa disko oldu” isimli habere cevaben TCDD bir açıklama yaptı ve “Aydınlık bizi diskoya götür” dedi.

Aydınlık gazetesi, birinci sayfadan verilen haberde Haydarpaşa Tren Garı’nın vatandaşlara kapatılarak eğlence merkezi haline getirildiği ifadeleri kullanmıştı. Haberde şu iddialarda bulunuldu:

“Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi çerçevesinde 18 Haziran 2013 tarihinden itibaren tren seferlerine son verilen ve halka kapatılan tarihi Haydarpaşa Garı kiraya verilerek eğlence merkezi haline getirildi. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 1. dereceden tarihi eser olarak tescil ettiği Haydarpaşa Garı’nın düğün, yılbaşı gibi özel günlerde kiralanarak eğlence merkezi haline dönüştürülmesinin tarihi yapıya zarar vereceği belirtildi.”

Bu haberden sonra TCDD tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“Son günlerde Kuruluşumuz hakkında çıkan asılsız haberler sağ olsun Aydınlık Gazetesi’nin “Haydarpaşa Disko Oldu” başlıklı haberiyle taçlandı…

Gazeteye göre gar halka kapatılmış…Kiraya verilerek eğlence merkezi haline getirilmiş.Genel Müdür talimatıyla verilen kira bedeli 6 bin üç yüz liraymış filan…Abdülhak Şinasi Hisar’ın Geçmiş Zaman Fıkralarında anlattığı, kitabın ilk fıkrası gibi haberin her tarafı yanlış…

Gar halka kapatılmadı, herkese açık…Gar’ın berberi kiracı, doğru, tarihi Haydarpaşa Lokantası kirada, doğru, garın kiraya verildiği külliyen yalan… Genel Müdür talimatı da yalan!

TCDD’nin 43 ana garında ve yüzlerce istasyonunda geçerli bir tarife, talimat değil…

Aslı şöyle:

Gar ve istasyonlarda sosyal ve kültürel etkinlikler yapılabilir, bunun bir bedeli var, başvurursunuz, şartları taşıyorsa bedelini ödersiniz, sınırlı süreli olarak etkinliğinizi yaparsınız.Madem Haydarpaşa’yı disko yaptı Aydınlık, ne diyelim, 29 bin 140 demiryolcu olarak, emeklilerimizle, yolcularımızla, sevenlerimizle, hep bir ağızdan söylüyoruz.

“Aydınlık bizi diskoya götür!”

 

Kaynak: Radikal Gazetesi


Yorumlar(0)