/ /

Hazanın büyüleyici renkleri Arboretum’da

23 Kasım 2015

Akın Öztürk

Ender bitkilerden oluşan 2 bin türün yaşadığı Belgrad Ormanı’ndaki Atatürk Arboretumu (ağaç parkı), sonbaharın büyüleyici renklerini bir arada görmek isteyen ziyaretçilerini ağırlıyor.

Arboretum, her mevsimde olduğu gibi hazanın son günlerinde de kentin gürültüsünden uzaklaşmak ve mevsimin güzelliklerini yaşamak isteyenlerin ilgi odağı oldu.

Ataturk-Arboretumu

Çok sayıda endemik bitki türünün bulunduğu parkta, sonbaharın göz alıcı renklerinin dansını izleyen ziyaretçiler, bu büyüleyici manzarada fotoğraf çekmeyi de ihmal etmiyor.

Arboretumda, Türkiye’ye özgü türlerin yanında tropikal ve karasal iklimde yetişen ağaçları da keşfetmek mümkün.
??????????????????
Ziyaretçiler, bataklık veya suya yakın iklimde yetişebilen ağaçlar için yapılan yapay göletin de bulunduğu ağaç parkında, 2 bin yıla kadar yaşayabilen Amerikan bataklık servisini de görebiliyor.

Göletin etrafındaki bataklık alanda gelişen dişbudak türleri ve suya yakın alanda yetişen kızılağaçları da sonbahardaki renkleriyle görenleri etkiliyor.

Yiyecek ve içecekle girilmesine izin verilmeyen ağaç parkını, üniversite öğrencileri de bilimsel çalışmaları için sıkça ziyaret ediyor.

Bilimsel araştırma ve gözlem dışında film, katalog, sünnet ve düğün çekimleri için tercih edilen mekanların başında gelen Atatürk Arboretumu, 365 gün 08.30’dan gün batımına kadar gezilebiliyor.


Yorumlar(0)