/ /

İstanbul’da tarihi eser operasyonu

13 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Gümrük Muhafaza ekiplerinin İstanbul’da gerçekleştirdiği tarih eser kaçakçılığı operasyonunda 10 parça tarih eser ele geçirildi.

 

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen istihbarat çalışmalarında Suriyeli iki kişinin, Suriye’den getirdikleri tarihi eserleri Türkiye’de pazarlayacakları ve satmak üzere İstanbul’a getirecekleri yönünde bilgi elde edildi. Kaçakçıların yakalanması için İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü koordinesinde yürütülen operasyona Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nden de bir ekip gönderildi.

OTOGARDAN TAKİP BAŞLADI

Gerekli önlemleri alan ekipler operasyon planını İskenderun’dan geleceği öğrenilen tarihi eser satıcısının otobüsle İstanbul Bayrampaşa Otogarına ulaşmasıyla hayata geçirdi. Suriye’den getirdikleri tarihi eserleri pazarlamaya çalışan Suriyeli 2 kişi, İstanbul-Bayrampaşa Otogarı’ndan itibaren takibe alındı.

operasy_4913

10 TARİHİ ESER

Şüpheli şahıslar bir araçla buluşma noktasına doğru hareket ederken, mobil ekipler tarihi eserlerin araçta olduğunu belirledi. Şüphelilerin içinde bulunduğu araç Savcılık izni kapsamında durdurulurken, araçta bulunan kişiler ve eşyaları detaylı bir şekilde arandı. Yapılan operasyon sonucunda şahısların beraberinde farklı dönemlere ait toplam 10 adet tarihi eser kaçırdığı belirlendi.

İKİ SURİYELİ GÖZALTINA ALINDI

Yapılan aramada; baş kabartması, boğa heykelciği, fildişi insan heykelciği, taş silindir mühür, iki parça halinde fildişi iğne, altın sikke, antik dönem taçlarında (diadem) kullanılan üç yaprak ve bağlayıcı tel ile cam parçalı kameo olmak üzere on kalem eşya ele geçirilerek el konuldu. El konulan eşyaların Müze Müdürlüğü’nce yapılan değerlendirilmesinde dokuz adedinin Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamındaki tarihi eserler olduğu, ancak bir adet sikkenin bu kapsamda değerlendirilmeyecek imitasyon ürün olduğu bildirildi.

Olayla ilgili olarak gözaltına alınan iki Suriyeli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.


Yorumlar(0)