/ /

İstanbul’un frekansları

12 Şubat 2014

Coşku Öztuğran

Özellikle İstanbullular için tam manasıyla bir veli nimet radyo. Nedir radyo? Televizyonun resimsizi işte. Mecidiyeköy’deki işinden çıkıp Beylikdüzü’ndeki evine dönmek zorunda olan birinin yegane yoldaşıdır radyo. Sunucuyla ister istemez bir samimiyet kurulur hatta en bayat esprilerine bile güldüğünüz zamanlar gelir. Bazen de evde o kadar yalnız kalırsınız ki “Hiç değilse evde bir ses olsun” talebinizin karşılığıdır. “Radyo mu kaldı ya? Televizyon var, internet var, sinema var..” diye düşünenlerin bile zaman zaman radyo dinlediğini biliyoruz. Kendimizi kandırmayalım sevgili okur, rica ediyorum.

radyo-frekansi

Peki hangi radyoları dinliyoruz? Hangi tarzda müzikler çalıyorlar? Sıradaki parçanızın Metallica’dan “Unforgiven” mı olacağına yoksa Demet Akalın’dan “Atarlı Şarkılar” mı olacağına karar vereceğiniz radyo istasyonlarına bir göz atalım.

94.9 Açık Radyo: 92 Ortaklı kollektif bir radyo. Programcılarının gönüllü çalıştığı, Noam Chomsky’den Neşet Ertaş’a kadar çok farklı konukların ağırladığı, kâr amacı gütmeyen radyo. Radyo tiyatroları ve belgeselleri de dinleyebileceğiniz güzide frekans.

Radyo Babylon: Online radyo olarak son birkaç yıl içerisinde oldukça popülerleşen ve mekanın da kitlesini kendisine çekmesiyle çizgisini bozmamıştır. Rock, jazz ve elektronik müzik sevenler için bire bir.

103.8 Dinamo: Dj Fuchs’un ev sahipliğini üstlendiği radyo, elektronik müzikle haşır neşirseniz sizin için güzel bir tercih olacaktır.

93.7 Radyo FG: “Future Generation” adlı Fransız istasyonu olan radyo elektronik ve club müzik için güzel bir alternatif.

100.6 Joy FM: Bir diğer Fransız istasyonu olan Joy FM, benim favorilerimden birisi. Sakinliğini, çaldıkları slow müziklerden alıyor. Bir de arada sırada çıkan Pink Floyd esintileriyle gönülleri fethediyor.

96.0 Lougne o2: Günümüzde popüler müzik türleri arasında dünyada en çok yükseliş trendi içinde olan “Lounge” konseptinin şemsiyesi altındaki tüm alt kategoriler radyonun günlük yayın akışı içinde yer almaktadır. Jazz, funk, soul, ambient, chill-out, trip-hop gibi türlerle dinleyicilerinin karşısına çıkmaktadır.

97.2 Metro FM: Genellikle rock müzik ağırlıklı yayınlarıyla dinleyicilerini coşturan Metro FM, İstanbul’un en çok dinlenen yabancı radyolarından da birisi.

100.0 Power FM: Kardeş istasyonlarıyla birlikte her müzik çeşidi ve her kitleye hitap eden Power FM 20 yıldır İstanbul’a ve tüm Türkiye’ye yayınlarına devam etmektedir.

94.5 Rock FM: Adından da anlaşılacağı üzere 60’lı yıllardan günümüze kadar geniş bir rock sounduna hakimdir.

Virgin Radio: Klasik pop ve oldies tarzlarında müzik yayınıyla hayatına devam eden Virgin Radio, sunucularının kaliteli söyleşileri ve programlarıyla da dinleyicilerine keyifli anlar yaşatıyor.


Yorumlar(0)