/ /

Kanal İstanbul’da yatırım rotası

16 Ekim 2015

Akın Öztürk

Kanal İstanbul, güzergahının açıklandığı tarihten itibaren gayrimenkul piyasasına hareket geldi. Peki hangi bölgeler ne kadar değer kazandı?

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak tanımladığı Kanal İstanbul’un yeri henüz açıklanmadı ancak güzergahta olacağı tahmin edilen yerlerde arazi fiyatları tavan yaptı. Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’ün 3 alternatif bölge olduğu projede, bu rotanın seçilmesinin en önemli nedeni, kanal aksındaki arazilerin yüzde 80’e yakınının Hazine’ye ait olması. Projenin yerinin şu an tam olarak belli olmadığını, çalışmalar yaptıklarını belirten yetkililer, “En kısa yol, en uygun yer neresidir araştırıyoruz. İstanbul Boğazı’na alternatif olacak güzergahı belirleme gayretindeyiz” dedi.

kanal-istanbul_6722

NEDEN BU GÜZERGAH

Bu rotanın tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden birisi Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı’nı da içine alacak olması. Sazlıdere Barajı boydan boya kanalın içinde olacak. Kirlilik sebebiyle tehlike alarmı veren Küçükçekmece Gölü de kanal içinde yer alacak. Ayrıca diğer bir önemli neden ise, kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması. Böylece istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak.

kanal-istanbul_3142

HANGİ BÖLGELERE PİYANGO VURDU

25-30 metre derinlik 200 metre genişlikte yapılması planlanan projenin en önemli ayağını ise istimlak ve kamulaştırma çalışmaları oluşturacak. Bu durumda özellikle iskansız ve kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir’in Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerinin değer kazanması bekleniyor. Hatta şimdiden kanal aksı üzerinde bulunan Durusu, Haraççı, Bolluca’dan uzanıp Tayakadın’a oradan da Karadeniz’e uzanan bölgede arsa fiyatlarının projenin ortaya çıkmadığı döneme göre 10 ila 30 katı artış yaşandığı belirtiliyor.


Yorumlar(0)