/ /

Konserlere Gezi Freni

24 Haziran 2013

Editör

Ardı arkasına her sene bir sürü etkinliğe sahne olan İstanbul, en hareketli yaz sezonunu yaşamaya hazırlanırken, son haftalarda ardı arkası kesilmeyen iptal haberleriyle durum tam tersine dönüşüyor.

 

En son İstanbul Caz Festivali’nin muhtemel hit etkinliklerinden Bryan Ferry konserinin ve Slayer, Cradle of Filth gibi metal devlerinin çıkacağı Hi-Voltage’ın iptal edildiği duyurularıyla artık durum iyice açığa çıktı: İstanbullu müzikseverlerin konser programlarını tekrar gözden geçirmesinde fayda var.

 

Sebepler muhtelif. Tabii ki en başta geleni Gezi Parkı Direnişi. Söz konusu olaylar sırasında tanıtım faaliyetlerinin sürmesinin zorluğu ve bilet satışlarındaki düşüş, iptalleri de beraberinde getiriyor.

 

Gezi’ye bir kilometreden az mesafedeki İnönü Stadyumu’nda en son 30 Mayıs’ta Vodafone Calling kapsamında Rihanna’yı ağırlamıştık. Hemen ertesi sabah parkta çadırda kalanlara polisin orantısız güçle müdahale etmesiyle sadece direnişin fitili ateşlenmedi, İstanbul konser ortamına da bir ‘bomba’ düşmüş oldu.

 

Önce Vodafone Calling’in geri kalan etkinliklerinin bir kısmının iptal haberi geldi. Pozitif Live’ın düzenlediği etkinlik dizisinde The National, Zaz, Chrysta Bell, Bloc Party, Snoop Dogg gibi isimlerin konserlerinin iptal edildiği haberi, haliyle sezona büyük bir sekte vurdu. Pet Shop Boys konseri de iptal haberiyle üzdü İstanbulluları. 8 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan Burn Electronica ise Gezi Direnişi’nden dolayı iptal edilen bir diğer etkinlikti. Festivalin konuklarından Alman elektronik müzik ekibi Modeselektor, konser iptalinden üzüntü duyduklarını ancak direnişçilerin yanında olduklarını söyledi, günlerce Twitter’dan desteğini sürdürdü.

 

İptal edilen konser etkinliklerinin başrolündekilerin Gezi’ye desteği Modeselektor’le sınırlı kalmadı. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konseri iptal edilince aynı gün bazı BİFO müzisyenleri Gezi’de bir mini-konser verdi. Documentarist, Akbank Sanat’taki etkinliklerini iptal etti ama programına direniş belgesellerini de katarak ödül ve kapanış dahil olmak üzere bir dizi etkinliğini Park’ın içine taşıdı.

 

Ne var ki yeni alkol düzenlemesinin kültür hayatımıza daha uzun süreli etkilerini bu yazdan itibaren yaşamaya başlıyoruz. Blur’lü programıyla senenin en beklenen festivallerinden One Love, alkol firmalarının sponsor olmasının yasaklandığı yeni düzenleme gereği iptal edildi. Alkollü içecek üreticilerinin İstanbul sahnelerine, kültür ortamına katkısı düşünüldüğünde, konserlerdeki düşüşün asıl sebeplerinden biri bu yeni ‘düzenleme’ olacakmış gibi görünüyor.

 
Ama biz yine de şimdilik önümüzdeki yaza bakalım. Gezi’yle harlanan heyecanı, ertelenmeyecekleri ya da iptal edilmeyecekleri duyurulan Iron Maiden, Alicia Keys, Roger Waters konserleriyle daha da pekiştirmeye bakalım.

 

İPTAL EDİLEN ETKİNLİKLER

 

41. İstanbul Müzik Festivali açılış konseri: 4 Haziran 

Edson Cordeiro: 5 Haziran
Tarkan: 5-7 Haziran

İstancool: 6-9 Haziran
Tiesto: 7 Haziran

Kadebostany: 8 Haziran
Electronica Fest (Modeselektor, John Dahlback, Todd Terje & Lindstorm…): 8 Haziran

David Lynch presents Chrysta Bell:12 Haziran 

Zaz: 15 Haziran 

Efes Pilsen One Love Festival (Blur, New Order, Keane, The Vaccines, Foals, James Blake…): 20-21-22 Haziran

Napoli’den Madrid’e (İstanbul Müzik Festivali): 22 Haziran
Indie Park (The National, Noah & The Whale, Emiliana Torrini): 23 Haziran
Serdar Ortaç: 24 Haziran

Bloc Party: 26 Haziran
Pet Shop Boys: 26 Haziran

Derrick May & Jimmy Edgar: 28 Haziran
Avea Escape To Music Festival (New York Dolls, CocoRosie, Citizens!, Bat for Lashes): 29 Haziran 

Dance Day (The Prodigy, Basement Jaxx, Jaguar Skills): 29 Haziran
Hi-Voltage (Slayer, Cradle of Filth!, Stratovarius, Thrown to the Sun…): 29 Haziran

Alternative Park (30 Seconds to Mars, The Maccabees…): 30 Haziran
Sigur Ros: 2 Temmuz 

Erkan Oğur&The Salikol Hybrid Jazz Orchestra (İstanbul Caz Festivali): 5 Temmuz
Urban&Hiphop Day (Snoop Dogg, Cee-Lo Green, Nas): 7 Temmuz 

Bryan Ferry (İstanbul Caz Festivali): 8 Temmuz
Cazın ilk sesi Sevinç Tevs anısına (İstanbul Caz Festivali): 11 Temmuz

Demonation: 5 Temmuz
Bülent Ortaçgil–Erkan Oğur–İsmail Hakkı Demircioğlu: 15 Temmuz 

Pitbull: 14 Ağustos

 


Yorumlar(0)