/ /

Marmaray’da Geri Sayım Başladı

22 Temmuz 2013

Editör

Tagler

2004 Ağustos ayında çalışmaları başlayan ve iki kıtayı birbirine bağlayan asrın projesi Marmaray’da sona yaklaşıldı. 13.5 kilometrelik Kazlıçeşme- Ayrılıkçeşme (Kadıköy) arasını 19 dakikaya indirecek proje kapsamında, tüm şantiyelerde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Marmaray’ın ilk etabı olan bu hattaki çalışmalar yüzde 95 oranında tamamlandı.

 

2 ağustosta deneme sürüşü

Hatta enerji verilmesinin ardından deneme sürüşleri de 12 gün sonra başlayacak. Deneme seferlerinde kullanılacak trenlerin sinyalizasyon çalışmaları yapılırken, bir yandan da, hattın işletmesini yapacak makinistlere eğitim veriliyor. İlk tren, 1 Ağustos’ta tünellere alınacak ve 2 Ağustos’ta test deneme seferlerine başlanacak.

 

İki kıta arası 4 dakika

29 Ekim’de ise iki kıta arasındaki mesafeyi 4 dakikaya indirecek proje hizmete girecek. Banliyö hattındaki iyileştirme çalışmasının ise 2015’te tamamlanması planlanıyor. Çalışmanın ardından, 76 km’lik hattın tamamında yolcu taşınacak ve Halkalı’dan Gebze’ye yolculuk süresi 105 dakikaya düşecek. Hatta, 1 saatte 75 bin yolcu taşınacak. Tüm hat tamamlanıncaya kadar her dört dakikada bir sefer yapılacak. 2015’ten sonra ise süre 2 dakikaya inecek. 76 kilometrelik hatta yüzeyde 37, yer altında 3 istasyon bulunuyor.

 

Yeni metro ev fiyatlarını yükseltti

İstanbul Avrupa Yakası’nın Bağcılar-Başakşehir- Olimpiyatköy metro hattı, bölgedeki emlak fiyatlarını hareketlendirdi. Küçükçekmece’de satılık daire fiyatları yüzde 38, Bağcılar’da ise kiralık daire fiyatları yüzde 23 arttı. Sahibinden.com açıklamasında yer alan verilere göre, satılık daire fiyatlarında en yüksek artış Küçükçekmece’de gerçekleşti. İlçede 2012’de 185 bin lira olan ortalama satılık daire fiyatı, 2013’te yüzde 38 artarak 255 bin liraya ulaşırken, Küçükçekmece’yi yüzde 19’luk artışla Bağcılar takip etti. Kiralık daire sayısının 2012’ye oranla yüzde 60 gibi büyük bir artış gösterdiği Bağcılar’da kiralık emlak fiyatı yüzde 23 yükselerek ortalama 800 lira oldu. Kiralık daire fiyatlarında yüzde 22’lik bir artış gözlenen Küçükçekmece ise ortalama 1000 lirayı bulan kira bedeliyle metro güzergahının en pahalı ilçesi oldu. Kiralık daire sayısında yüzde 47’lik artış gözlenen bir diğer semt Esenler’de kiralık daire fiyatları yüzde 14 yükselirken, metro güzergahının bir diğer semti Başakşehir’de ise kiralar yüzde 6 arttı.


Yorumlar(0)