/ /

Şehrin ışıklarını evinize taşıyın

23 Kasım 2015

Akın Öztürk

Tagler

Sami Tekiner öyle tablolar yapıyor ki adeta İstanbul yeniden canlanıyor. Tekiner, muhteşem manzara resimlerini önce 3 boyutlu resme çeviriyor ardından ışıklandırıyor.

İstanbul’un gecesini güzelleştiren şehrin ışıklandırmaları görenleri kendine hayran bırakır. İşte o ışıl ışıl İstanbul manzaralarını artık evinize taşımak mümkün.

Sami Tekiner Kız Kulesi’nden Galata’ya, İstiklal Caddesi’nden Dolmabahçe’ye kadar İstanbul’un en güzel hallerini ışıklandırıp tablolara dönüştürüyor.

tekiner

Dünya’da ilk olan bir sanatı icra ettiğini söyleyen Tekiner önce sıradan gibi görünen resimleri 3 boyutlu resimlere dönüştürüyor. Tek tek resimler üzerinde kabartmaları yapan sanatçı ardından renklendirip ışıklandırıyor.

65 yaşında ki sanatçı tam 40 yıldır kendi tasarımlarını yapıyor. Gravür sanatını kağıt üstüne taşıyan Tekiner bu alanda çok daha fazla insana ulaşmayı hedefliyor. Tekiner “Bir resmi yapmam en az 1-2 günümü alıyor. Bu basit bir işlem değil bu gerçek bir sanat. Bu sanatı daha fazla insana öğretmek istiyorum. Özellikle sosyal projeler üzerinde çalışıyorum. Sığınma evindeki kadınlar ya da mahkumlar bu sanatı icra ederek harçlığını kazanabilir” dedi.

3 boyutlu resimleri ışıklandırıp el sanatını adeta konuşturuyor Tekiner. Tablolar o kadar renkli ki bir bakan bir daha bakıyor. İşte sadece bu beğeni duygusu bile Sami Tekiner için yeterli. Sanatçı “Beğenildiğim, takdir edildiğim zaman o gün ki gıda ihtiyacımı almış gibi oluyorum bu yüzden ticari bir amaç gütmüyorum” diyerek sözlerini tamamlıyor.


Yorumlar(0)