/ /

Xinjiang : Atayurdu

2 Mayıs 2013

Behicenur Ander

Beyoğlu Belediyesi Kültürlerarası Sanat Diyalogları kapsamında,21 Mayıs -1 Haziran 2013 tarihleri arasında Tahir Ün’ün ‘Xinjiang : Atayurdu” fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor!

Akhisarlı fotoğraf sanatçısı Tahir Ün bu sergisinde 11 Eylül saldırıları sonrasında birçok Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkesinin gördüğü etkilerden ve dönüşümlerinden yola çıkıyor.

 

Ün bu projesini şöyle açıklıyor;

‘birkaç yıl önce Türkiye basınında oldukça yankı bulan ve çeşitli eleştirilere neden olan Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde çıkan olaylar Dünya’nın en önemli gündemlerinden biri gibi sunulmaya çalışılmış ve konuya uzaktan bakan herkesi kolayca etkileyebilecek raporlar hazırlanmıştı. Doğaldır ki, yüksek düzeyde duyarlık gösterenler de kökenleri tam da bu bölgeye, atayurtları olan Orta Asya’ya bağlanan bir millet olarak Türkler ve sonra da Dünya müslümanları olmuştu. Geçtiğimiz yıl Çin’den gelen resmi bir proje daveti, bana bu bölgedeki yaşam koşullarına yukarıda sözünü ettiğim duyarlığın içinde bulunan bir fotoğrafçı olarak tanıklık etme şansını yarattı. Yaklaşık 20 gün süren yoğun tempolu ve programlı çalışmada, başta Uygur, Han, Kazak, Hui, Xibo ve Moğol olmak üzere çok sayıda etnik nüfusun bir arada yaşadığı Uygur Özerk Bölgesi’nin kuzeyinde, Urumçi – Ili – Bortala – Altay – Changji Özerk Yönetimleri altında yaşayan insanlarla sohbet ederek fotoğraflama olanağı buldum.’

 

Tahir ÜN’ün Çin Uluslararası Radyosu’nun davetlisi olarak Uygur Özerk Bölgesi’nde gerçekleştirdiği fotoğraf projesi “Xinjiang”, 2012 yılının Türkiye’de “Çin Yılı” olarak kutlanması münasebetiyle kültür, sanat, ticaret ve turizm alanlarında işbirliğini geliştirmek açısından da ayrı bir önem taşımakta.

Bu sergi ilginizi çektiyse 21 Mayıs- 1 Haziran tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde bulunmanız yeterli..


Yorumlar(0)