/ /

10 milyon insana ücretsiz ulaşım

27 Şubat 2014

editor

Türkiye genelindeki şehit yakını, gazi, engelli ve yaşlının ilk defa şehir içi ve şehir dışı ulaşımda ‘ücretsiz’ seyahat edeceği sistemde sona gelindi.

engelli

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırladığı ulaşım kartları, kırmızı-beyaz renkte ve üzerlerinde ücretsiz yazıyor.

Sistem, Başbakanlık’tan çıkması beklenen yönetmeliğin yayımlanmasının ardından uygulanmaya başlayacak. Uygulama ile, gazi ve vazife malulü aylığı bağlanan insanların kendileri ile yakınları, harp veya vazife malullerinden çalışmaya devam edenler, yüzde 40 ve üzeri engelli olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler; şehir içinde tüm toplu taşıma araçlarını, şehirler arasında ise demir yolları ve deniz yollarını hiçbir ücret ödemeden kullanabilecek. 65 yaş üzerindekiler ise şehir içinde bedava, şehirler arasında deniz ve demir yollarında da yüzde 50 indirimli seyahat edecek.

Proje yürürlüğe girdiğinde önemli bir kısmı İstanbul’da bulunan yaklaşık 10 milyon şehit yakını ve engelli insanlar istedikleri yerlere rahatça gitme imkanı bulacak.


Yorumlar(1)

  • nazlı sultanoglu

    umarım çabuk gerçekleşir!!