/ /

32 bin engelliye istihdam

25 Şubat 2014

editor

Bağcılar Belediyesi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle hazırladığı “Birlikte Daha Güzel” adlı kampanyası kapsamında bulunan “Yazarlık Atölyesi’nin tanıtımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam’ın katılımıyla gerçekleştirildi.  Bakan İslam, Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’ndaki kursta kursiyerlere ders vereceğini söyledi.

engellisarayi2

“Birlikte Yarışıyoruz, Maviye İlk Adım ve Birlikte Yemek Yapıyoruz- Türkiye Yemek Yarışması” projelerinin ardından “Yazarlık Atölyesi” adı altında yeni bir çalışma başlatıldı.  Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Bakan İslam, edebiyat öğretmeni olduğu için ders vermeye alışkın olduğunu belirtti. Kursiyerlere öğütlerde bulunmak ve yol göstermek istediğini ifade eden İslam, sarayda harikulade işler yapıldığını anlatarak, “Kursiyerlere bir yazarlık dersi verip eziyet etmeyelim, diye düşündüm. Başka bir gün gelip gerçekten ders vereceğim.” şeklinde konuştu.

Bakan Ayşenur İslam saraydan çok etkilendi

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın güzel işler yaptığını anlatan İslam, “İçine girdiğim andan itibaren Engelliler Sarayı’nı büyük sevinç ve mutlulukla gezerken gözlerim yaşardı.” dedi. İki buçuk yıl önce kurulan Bakanlık olarak birtakım hizmetleri aynı çatı altında topladıklarını anlatan İslam, süreçte engellilerle onların ailelerine maddi ve manevi yardımlarda bulunulduğunu ifade etti.  Engellilerin istihdamı ile ilgili konulara da değinen  Ayşenur İslam, “6 bin olan istihdam edilen engelli sayısı şimdi 32 bin oldu. Geçen yıl da 1650 kişi daha istihdam edildi.” diyerek Engelliler Sarayı’nda engelli kamu personeli seçme sınavına yönelik kurs verilmesinden dolayı da memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

Çağırıcı: Bağcılar’a hizmet sunmaktan mutluyuz

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı güzide bir merkezde engellilere hizmet sunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle “Birlikte Daha Güzel” adlı kampanya yürüttüklerini anlattı ve projelerden bahsetti. Bağcılar’da artık hiçbir engellinin hizmet almak ve ihtiyaçlarını gidermek için ilçe dışına gitmek zorunda kalmadığını belirten Çağırıcı, “Engelliler Sarayı’nda 6500 engelli kardeşimiz ve yakınları kurs gördü. Altı aylık bir süre içerisinde 650 kekeme kardeşimiz de normal hayatına döndü.” dedi.

engellisarayikapak

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay da konuşmasında 30 yıl oturduğu Bağcılar’ın çok değiştiğini ve geliştiğini belirterek, önemli projelere şahit oldukları için mutlu olduklarını belirtti. Atalay, Erzurum’da fotoğraf kursu alan engellilerin işe yerleştirilmesinde zorluk yaşandığını hatırlatarak,  “Toplanıp Genel Kurul Kararı aldık. Bundan sona engelli kontenjanından engelli gazetecileri kadroya alma şartı getirdik. En az birine köşe yazarlığı, editörlük veya fikir işçiliği imkanı sunduk.” diye konuştu.

Engelliler Sarayı Mehteran Ekibi’nin mini konseri ve Halk Oyunları Ekibi’nin Kafkas oyunu alkış topladığı programın sonunda Başkan Çağırıcı Bakan İslam’a, Engelli kursiyerlerin yaptıkları vazo ile havlu hediye etti. Bakan İslam, engelli kursiyer Uğur Tapan’ın yağlıboya tablosunu sunması sırasında duygulu anlar yaşadı. Bakan İslam, “Güzel Sanatlar Müdürlüğü de yaptım. Seni tebrik ediyorum. Çok güzel bir çalışma olmuş. Evime veya ofisime asacağım.” sözleriyle duygularını ifade etti. TRT Spikeri İnci Ertuğrul’un sunduğu program sonunda birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

 


Yorumlar(0)