/ /

Bağcılar’ın nostalji bahçeleri

1 Ocak 2014

Turgay Özçelik

Gri kentimiz İstanbul’da, sınırlı sayıdaki yeşil alanlar bizler için bir vaha işlevi görüyor. Belediyeler bu vahaların sayısını çeşitli parklar ve bahçeler inşa ederek artırmaya çalışıyorlar sürekli. Bağcılar ise bu yeşillendirme hizmetini ilginç bir konsepte büründürmüş. Nostalji Bahçeleri adı verilen bu bahçeler, Bağcılar’da yaşayanlar için inanılmaz güzellikte bir dinlenme alanı oluşturuyor.

uzum bahcesi

Bağcılar’da şu ana kadar yapılan 4 nostalji bahçesi bulunuyor. Kayısı bahçesi ve Malatya Konağı, kestane baçesi ve Kastamonu evi, fındık ve üzüm bahçesinin ardından önümüzdeki yıl da elma bahçesi yapılacak. Evren Mahallesi’nde inşa edilecek olan elma bahçesi, toplam 4 bin 363 metrekarelik kullanım alanına sahip olacak.

kiraz bahcesi

Bağcılarlılar’ın yoğun ilgi gösterdiği Nostalji Bahçeleri’ne eklenecek elma bahçesinde çocukların oyun oynayacağı alanlar bulunacak. Ayrıca spor yapmak isteyen ilçe sakinleri için de bahçede yürüyüş parkuru ile spor aletlerinin bulunduğu alanda spor yapma imkanı bulacak. Bahçeye inşa edilecek kafeteryanın önünde de 136 metrekarelik ahşap teras ve teras bitiminden itibaren başlayan 167 metrekarelik yapay gölet olacak. Ayrıca bahçenin yürüyüş yolu üzerinde sağlı sollu güllerle ve yarı gölge pergolalar da donatılacak.

kestane

Yeni nostalji bahçesinin müjdesinin verildiği toplantıda, Bağcılar Belediyesi’nin ilçeyi ismine uygun bir hale getirmek ve Bağcılarlılara bir nostaljiyi yaşatmak amacıyla ilk olarak Sancaktepe Mahallesi’nde üzüm bağını kurduklarını anlatan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Evren Mahallesi’ne de inşa edecekleri Elma Bahçesi’nin hizmete açmak için çalıştıklarını söyledi. 2008 yılında Kirazlı Mahallesi’ne kiraz bahçesi yaptıklarını hatırlatan Başkan Lokman Çağırıcı; “Kiraz bahçemizde 88 Napolyon cinsi kiraz ağacı bulunuyor. Yaklaşık 2 bin metrekare alan üzerine kurduğumuz bu bahçemizde, hemşehrilerim için aynı zamanda bir piknik alanı özelliği de taşıyor. Bağcılar’da Nostalji Bahçeleri Projesi’ne üzüm bağı, kayısı, kestane ve fındık bahçeleriyle devam ettik. Elma, ceviz, nar ve farklı meyve türlerinde Bağcılar’ın 22 mahallesinin tamamına bir Nostalji Bahçesi kazandırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.


Yorumlar(0)