/ /

Beyaz yakalılar sokakta

26 Ocak 2014

editor

Beyaz yakalılar  “İstanbul Hepimizin” dedi ve plazalardan çıkıp sokaklara indi.

Şehri sokak sokak gezen 150 plaza çalışanı “Beyaz yakalılar bi’şi yapsa” platformu kapsamında İstanbul’un engel haritasını çıkardı. Metrobüs, tramvay, deniz otobüsü, metro istasyonlarının engelli vatandaşlara ne derece uygun olduğunu tespitleriyle anlatılıyor. Proje sonunda ortaya çıkacak “İstanbul Hepimizin Gezi Rehberi” ile engelliler ulaşım haritasının yanı sıra gezebilecekleri rotalara ve engelli dostu mekanlara da kolayca ulaşabilmeleri sağlanacak.

Platformun tanıtılması ve projeye destek sağlanması amacıyla sosyal medya üzerinden de çalışmalar devam ediyor. Sosyal ağlar aracılığıyla bir araya gelen ekip, bu yöntemle daha çok kişiye ulaşmayı ve hedeflerine daha sağlıklı adımlarla gitmeyi amaçlıyor. Gönüllülük esasıyla çalışan beyaz yakalılar, bu konuda bilgili sivil toplum kuruluşlarından aldıkları bilgiler çerçevesinde uluslararası kriterlere göre değerlendirme yaptılar.

beyazyakalilar-kartlar-1-02_web

Beyaz yakalılar, akülü tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin özgürce gezebilmeleri için çeşitli noktalara şarj üniteleri yerleştirilmesi için de düğmeye bastı.  Akülü sandalye kullanan bireylerin “Şarjım bitecek ve yolda kalacağım.” endişesiyle evlerinden dışarı çıkmaktan çekindiklerini tespit eden beyaz yakalılar, engellilerin rahatça gezebilecekleri lokasyonlar öncelikli olmak üzere, birçok noktaya şarj üniteleri yerleştirilecek. Ünitelerin her biri yarım saatlik şarj sonrasında 1-2 kilometrelik ek güç sağlayacak.

Sosyal sorumluluk ve sosyal bilinç olgularına da dikkat çeken ve bunun için de çalışmalarını hız kesmeden sürdüren ekip bunun için, araçların kapladığı yollarla kısıtlanan yürüme ve dolaşma hakkı için araç sahiplerini bilinçlendirme ve duyarlılığa davet etmek gibi bir yol düşündü. Sadece engelli değil, bisikleti ile şehri gezen bisikletliyi ve çocuğunu pusetinde gezdiren anne babayı da dezavantajlı görüp hazırlanan, 5 farklı mesaj içeren kısa ve sevimli not kartlarının basımı, tanıtımı, dağıtımı ve mağazalarında konumlandırmasını beklenenden fazla firma ve kişinin gönüllü desteği söz konusu.

Proje tamamen hayata geçtiğinde, İstanbul engelliler başta olmak üzere bağrına bastığı herkes için daha yaşanabilir, daha kaliteli bir şehir olacak.


Yorumlar(0)