/ /

Beyaz yakalılar bişi yapsa, ama ne?

15 Eylül 2013

editor

Manşet fotoğrafımıza bakıp espri anlayışımızı sorgulamanızı istemeyiz, sadece klasik bir plaza çalışanı resmi koymak istemedik. Hem düşününce, aslında “beyaz yakalılar” sadece plaza çalışanları anlamına gelmiyor, “Üretim sürecinde fiziksel gücüyle değil, düşünsel etkinlikte bulunarak maaş alan” kişiler olarak tanımlanıyor.  O yüzden, beyaz yakalıları “plaza insanı” tanımı altında daraltmayalım istedik.

 

 

Bugünkü konumuz, size “Beyaz yakalılar bişi yapsa” ekibini tanıtmak. Bu ekibin hikayesi, yoğun çalışma tempolarına rağmen, hala “bişi’ler” yapabileceklerine, “bişi’leri” değiştirebileceklerine inanarak yola çıkan 15 beyaz yakalının bir araya gelmesiyle başlıyor. Grup zaman içinde epey büyüyor ve sayıları 150 kişiyi aşıyor.

 

 

Şu anda, “Beyaz yakalılar bişi yapsa” ekibinde bir çok şirketten ve bir çok meslekten insan bulunuyor. Çünkü ekip, bağımsız ama bir bütün olarak hareket etmek isteyen ve masasından kalkıp her hangi bir katkı sağlamaya hazır olan herkese kapısını açıyor.

 

 

“Gücümüz yettiğince “bişi’ler” yapalım, çevremizi ve hayat koşullarımızı iyileştirelim, en azından bir yerden başlayalım, ülkemize ve ülkemizin insanlarına fayda sağlayacak fikirleri hayata geçirelim” diyerek harekete geçen ekibin şu anda üç tane ana ve çok sayıda da ara projesi var.

 

 

beyaz_yakalilar_etkinlik_kapak2Bu ana projelerden ilki, kaybolan esnafı tekrar hatırlatmayı hedefleyen “Esnaf Dostum” projesi. İkincisi, lise ve üniversite öğrencilerine beyaz yakalıların iş deneyimlerini üç-dört dakikalık videolarla aktarmayı hedefleyen “İşimi Anlatmam Lazım” projesi.  Üçüncü projeleri ise, engelli vatandaşların İstanbul’da daha rahat dışarı çıkabilmesi için hazırlanmakta olan “İstanbul hepimizin” rehberi.

 

 

Eğer sizde “Bende bişi yapmak istiyorum” diyorsanız, “beyaz yakalılar bişi yapsa” web sitesini ziyaret edin, projeleri hakkında daha detaylı bilgi edinin ve yaptıklarını sosyal medya kanallarından takip edin. Çünkü, bu beyaz yakalılar gerçekten güzel fikirleri hayata geçiriyor ve üstünde çalıştıkları projeleri ciddi anlamda zamanınızı ayırmaya değer.

 

 

* Ayrıca,  “Beyaz yakalılar bişi yapsa” ekibi, 19 Eylül 2013 Perşembe günü Beyoğlu’nda bir araya gelip, tanışıp kaynaşarak fikirlerini paylaşmaya hazırlanıyor. Eğer toplantılarına katılmak isterseniz aklınızda bulunsun.


Yorumlar(0)