/ /

Alman savaş uçağı İstanbul’da

7 Aralık 2015

Akın Öztürk

2. Dünya Savaşı’nda Alman Hava Hava Kuvvetlerinin en önemli avcı uçağı olarak gösterilen Messerschmitt Bf (Me) 109-G6, ilk kez Türkiye’ye getirildi. Dünyada bilinen üç örneği bulunan efsane uçak, önümüzdeki günlerde tarih meraklılarıyla buluşacak.

2. Dünya Savaşı’nın hava harekatlarında Hitler yönetiminde ki Alman Hava Ordusu’nun en güçlü silahlarından biri olarak tüm cephelerde görev yapan ve tek başına 300’den fazla uçak düşüren Messerschmitt Bf (Me) 109-G6 model uçak, Amerika’da gerçekleştirilen müzayededen bir iş adamı tarafından alınarak Türkiye’ye getirildi.

Uçağın yeni adresi canlı Tarih Müzesi oldu

İki aylık gemi yolculuğunun ardından İstanbul’a ulaşan efsane savaş uçağı,  Çağlayan’daki HİSART Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ne getirildi. Vinç yardımıyla bulunduğu TIR’ın üzerinden özenle indirilen yaklaşık iki ton ağırlığındaki Alman savaş uçağı, kanat, kuyruk ve pervanelerinin montaj işlemlerinin yapılabilmesi için müzenin özel bir bölümüne alındı.

“Türkiye’de ilk ve tek 2. Dünya Savaşı’na ait Alman savaş uçağı”

Efsane Alman savaş uçağının 2. Dünya Savaşı’nda önemli görevler üstlendiğini belirten Hisart Müzesi kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, “Bu uçağın önemli olmasını sağlayacak çok özellik var. Birincisi Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’nda her cephede kullandığı en önemli savaş uçağı bu. Messerschmitt Bf (Me) 109-G6 model ve bu uçak savaşın öncesinde de İspanya iç savaşına katılan, daha sonra savaşın sonuna kadar da üretimi aralıksız süren tek uçak. Bu uçak efsanedir. Çünkü hem havadaki başarıları ve skorlarıyla dünyada gelmiş geçmiş en büyük başarılara  imza atmış savaş uçağı özelliğini taşır. Bu açıdan da önemli. İkincisi de Türkiye’de ilk ve tek 2. Dünya Savaşı’na ait bir Alman savaş uçağı olması” şeklinde konuştu.

Uçak kısa süre sonra tarih meraklıları ile buluşacak

Nejat Çuhadaroğlu,“Dünyada da bunun benzeri bilinen iki tane var. Çok az sayıda günümüze kadar gelmiş birkaç örnekten bir tanesi. Şuanda restorasyonu devam edecek ve birkaç hafta sonra ilgililere, ziyaretçilere bu bölümü açacağız. Uçak Amerika’dan geldi. Yurt dışındaki özel bir müzayededen satın alındı ve gelmesi gemiyle iki ay sürdü. Ardından ön hazırlık restorasyon çalışması yapıldı” dedi.


Yorumlar(0)