/ /

Sarkis’in Respiro’su İstanbul’da!

26 Kasım 2015

Akın Öztürk

Venedik Bienali’nde Türkiye pavyonunda sergilenen Sarkis’in Respiro (nefes) adlı işi, Ali Kazma’nın viedosu ile Aralık ayında İstanbul’da olacak.

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi, 22 Kasım Pazar günü sona erdi. 9 Mayıs’ta bienalle birlikte açılan Türkiye Pavyonu’nda bu yıl, günümüzün önemli kavramsal sanatçılarından Sarkis’in Respiro başlıklı yerleştirmesi, Defne Ayas küratörlüğünde yer aldı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu, bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında bulunuyor.

V69_Sarkis_Respiro

Türkiye Pavyonu’nun yer aldığı Venedik Bienali’ni 7 ay boyunca 500 binin üzerinde ziyaretçi gezdi. Bienalde, Okwui Enwezor’un küratörlüğünde gerçekleştirilen “All the World’s Futures” başlıklı ana serginin yanı sıra Türkiye Pavyonu’nun da aralarında bulunduğu 89 ülke pavyonu yer aldı.

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu, ulusal ve uluslararası pek çok yayında 400’ün üzerinde haberle geniş yer buldu. The Independent, Le Monde, Le Figaro, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, La Repubblica, Frieze, Kunstbeeld, Art Review, The Art Newspaper, Art Presse, Canvas Magazine, Beaux-Arts, Connaissance des Arts, Art Review Asia gibi önde gelen uluslararası yayınlarda Respiro’dan övgüyle söz edildi.

Sarkis, Türkiye Pavyonu’ndaki Respiro sergisiyle devamlı bir diyalog yaratmak amacıyla, Fransa, Hollanda, İsviçre ve İstanbul’daki çeşitli mekanlarda Respiro’ya ‘sinyal’ gönderdiği ve eşzamanlı olarak sergilediği 6 farklı yerleştirmesini de sanatseverlerle buluşturdu. ‘Haberci’ niteliğindeki ilk sinyali Altın İkona ise Hrant Dink Vakfı’nda Mart ayından itibaren sergilenmeye başladı.

Türkiye Pavyonu’ndaki sergi, İKSV koordinasyonunda, Fiat’ın sponsorluğunda, TC Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğiyle, TC Dışişleri Bakanlığı ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilirken, SAHA Derneği de prodüksiyon desteği verdi. Türkiye Pavyonu, İKSV’nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla Venedik Bienali’nin iki ana mekânından biri olan Arsenale’de 20 yıllığına kiralanan uzun süreli mekânda yer alıyor. Türkiye Pavyonu’nun uzun süreli mekânı, bu yıl ilk defa sanat bienalinde kullanıldı.

1431122187815

ALİ KAZMA’NIN VİZÖRÜNDEN SARKİS

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’ndaki Respiro sergisinin kapanışı vesilesiyle Ali Kazma’nın iki video çalışması, 2 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da Salon’da sanatseverlerle buluşacak. Sarkis ve Ali Kazma’nın katılımıyla ilk defa Salon’da gösterilecek Nefes / Breath (2015) adlı 5 dakikalık yeni video, Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Respiro’yu konu alıyor.

Ali Kazma’nın Respiro’nun açılışıyla eşzamanlı olarak Hrant Dink Vakfı’nda gösterilen Atelier Sarkis / L’atelier Sarkis (2015) isimli videosu da aynı akşam Salon’da gösterilecek. İlk kez 2013 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Rezistans serisinin devamı niteliğindeki 7 dakikalık bu videoda sanatçı, kamerasını Sarkis’in elli yılı aşkın süredir sanatsal üretimini sürdürdüğü Paris’teki atölyesine çeviriyor.


Yorumlar(0)