/ /

Akdeniz

16 Aralık 2013

Uğur SALAMCI

Akdeniz ülkelerinde hayali bir gezintiye çıkan iki kız kardeşin hikayesini anlatan “Akdeniz” müzikali sevenleri ile buluşuyor.

5 kişilik orkestra ve 9 oyuncudan oluşan oyunun müzik ve vokal direktörlüğü Ezgi Kasapoğlu’na, kostümü Fatma Öztürk’e, dekoru Başak Özdoğan’a ait. Orkestra üyeleri, piyano, viola, gitar, bas gitar, buzuki, akordeon, mandolin, davul, darbuka, kahon, bendir enstrümanlarını çalmaktadırlar.

Oyunda görev alan sanatçılar: Volkan Aktan, Erdinç Anaz, Emre Çakman, Linda Çandır, Gamze İpek, Başak Meşe, Zeynep Özden, Selin Sevdar, Gökçe Burcu Zümrüt.

Oyunda, portakal toplayan Akdenizli iki kız kardeş, bildikleri tüm Akdeniz ülkelerinde hayali bir gezinti yaparlar. Portakal, ülkeleri içinde barındıran bir Akdeniz küresidir onlar için. Gezinti boyunca değişik Akdeniz ülkelerinden sökün eden Akdenizliler, beraberlerinde ülkelerinin şarkılarını, öykülerini, şiirlerini de getirirler. Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan, Fikret Demirağ’a, Lorca’dan, Nazım Hikmet’e uzanan şiirler, şarkılar ve öykülerle; Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, Kıbrıs, Türkiye ülkelerinde; aşk, özlem, hüzün, eğlence, tutukluluk, sürgün, faşizm, direniş, ölüm ve yaşam coşkusu temalarında bir yolculuk yapılır.

Müzikal oyunda, ülkelerin öyküleri, zaman zaman acılı baskı dönemlerine de zıplar. Her türlü acıya karşın, direnme gücü, neşe, coşku ve yaşam sevincini içinde barındıran Akdenizlilik kimliği, oyunun asal yapısını oluşturur. Akdenizli olmak bir ayrıcalıktır. 5 kişilik orkestra ve 9 oyuncudan oluşan müzikalde, orkestra üyeleri, piyano, viola, gitar, bas gitar, buzuki, akordeon, mandolin, davul, darbuka, kahon, bendir enstrümanlarını çalmaktadırlar.

Şarkı sözlerinin içerikleri, her ülkenin şairlerinden alıntılar ve yeni yazılmış sahnelerden oluşan oyunda; Fado’dan Flamenko’ya, Chanson’dan Rembetiko’ya, Balkan müziğinden, bizim türkülerimize dek pek çok şarkı kullanılmaktadır. Yerel ve özgün danslarla bütünleşen şarkılar, her ülkenin kendi dilinde söylenmektedir.

MEKAN : Tiyatro Pera Eren Uluergüven Sahnesi Sıraselviler Caddesi No:26 Taksim/İst.
ZAMAN : 21 Aralık 2013 20:00
22 Aralık 2013 18:30

FİYAT : Tam:34.00 TL – Öğrenci:24.00TL


Yorumlar(0)