/ /

American Hustle vizyonda!

23 Ocak 2014

Tuba Nur Gediman

Tagler

Bildiğimiz gibi son zamanlarda suç filmleri oldukça revaçta. American Hustle da bu tip filmlerin en sıcak örneği. Başta Christian Bale, Robert De Niro ve Jennifer Lawrence gibi Oscar onaylı, ardından Bradley Cooper ve Amy Adams gibi Oscar adaylık listesi kabarık olan oyuncular American Hustle için bir araya geldi. Tabi bu kadroyu toplayan kişi, 62 tane ödül almış Silver Linings Playbook filminin yönetmeni David O. Russell olunca, insan olağanüstü bir film bekliyor. 10 tane Oscar adaylığı dışında 84 tane daha adaylık ve 39 tane de ödül almış bir film, American Hustle.

american2

Bu tip filmleri seven izleyiciler fark edecektir, American Hustle rahatsız edici şekilde klasikleşmiş suç filmlerini anımsatıyor. Goodfellas ve The Italian Job benim aklıma gelen ilk filmler arasında. Rahatsız edici diyorum, çünkü bu filmler kadar iyi değil ve onlar kadar iyi olmayıp onlara benzemesi izleyicide taklit olduğu hissi uyandırıyor. Klasikleşmesi umut edilerek çekilmiş bir film olup, bu başarıya ulaşmasının zor olduğu kanısındayım.Oyunculuklara laf söylemek zor. Filmin en beğenilen oyuncusu, yan rolde olmasına rağmen Jennifer Lawrence oldu. Yardımcı kadın oyuncu rolünde Golden Globe ödülünü de aldı zaten. Lawrence dönemimizin en hızlı yükselişe geçen oyuncularından. Amy Adams ise Man of Steel, Catch Me if You Can ve The Fighter filmleriyle adından söz ettirmişti. Bu filmdeki performansı da diğerlerini aratmadı. Beş kere Oscar adaylığı almış olmasına rağmen henüz bir Oscar ödülü olmaması şaşırtıcı tabi. Christopher Nolan’ın Batman serisi ve Prestige, American Psycho gibi modern zamanın klasikleşmiş filmleri ile sinema dünyasında üst sınıflarda yerini garantilemiş bir oyuncu olan Christian Bale için ise bu film için fazla iyiydi diyebilirim. Robert De Niro’yu görme fırsatı bulduğumuz kısa sahne filmin prestijini fark edilebilir derecede artırmış.

american3

Aslında eleştirilecek çok da olumsuz bir yanı yok American Hustle’ın. Tek sorun, izleyicide fazla mükemmel bir film bekleyişi oluşmuş olması ve ortaya çıkan filmin istekleri yeterince karşılayamamış olması. Yapılan izleyici yorumlarının büyük bir kısmı olumsuz olmasına rağmen, eleştirmenler filmi beğenmiş gibi görünüyor. American Hustle’ın IMDB puanı 7,8 ki 8,0 üstü filmlerin genellikle klasikleşmiş filmler olduğunu düşünürsek, bu puan oldukça yüksek.

Bu hafta sinemaya gitmeyi planlıyorsanız, izlemeniz gereken film kesinlikle American Hustle. Beklentilerinizi salonun kapısında bırakırsanız, çok zevk alacağınız bir film olduğunu düşünüyorum.

 

Mutlu haftalar 🙂

 


Yorumlar(0)