/ /

Baba Zula

23 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Bu toprakların müziğini elektronikle, gelenekseli modernle harmanlayan Baba Zula, İstanbul’un güncel kaotik durumuna ayna tutan müzik ve performanslarıyla Babylon’da!

Murat Ertel saz ve telli çalgılar, ses

Levent Akman vurmalı çalgılar, ritm makinaları, oyuncaklar

Coşar Kamçı darbuka

Baba Zula 1996 yılında Murat Ertel, Levent Akman ve Emre Önel tarafından İstanbul’da kuruldu. 2003 yılında gruptan ayrılan Emre Önel yerine Coşar Kamçı ve 2004 yılında canlı çizim tekniği ile Ceren Oykut Baba Zula’ya katıldı.

Geleneksel Türk müzik aletlerinin kullanımını elektronik ögelerle birleştiren grup, değişik bir tını yaratarak Türk Halk Müziği’ne yepyeni bir soluk getirdi. Halk müziğinin temel ayak ve usullerinden yararlanarak kendi melodi ve ritimlerini yaratıp kendi sözlerini yazan Baba Zula, İstanbul şehir kültürü ile bu ögeleri harmanlayarak güncel bir tınıya ulaştı. Çengi ve dansöz kültürüne özel önem veren Baba Zula’nn konserlerinde de her zaman en az bir dansçı vardır.

Müzikleri, modernleşen ilk ve tek Türk enstürmanı olan elektro saz’ın, kaşık ve darbuka ile birleşiminden oluşan Baba Zula, bu üç ayağın üzerine elektronik sesler, hayvan ve çevre seslerini de ekleyerek 21. yüzyıl İstanbul’undan dünyaya bakıyor.

Aşık Veysel, Aşık Mahzuni, Barış Manço gibi isimlerden etkilenirken bir yandan da Jimi Hendrix, Bob Marley ve Santana’yı bu müziklerle buluşturup seyrine ve dinletisine doyum olmayan performanslar ortaya koyan Baba Zula’nın “Cecom”, “Özgür Ruh”, “Babasız Kızlar Balosu” gibi şarkıları bu yaklaşımlarını tamamlıyor.

Özgün kimlikleri ve sahne performansları ile tadına doyum olmaz müzik dolu bir gece sizi bekliyor!

27.Aralık. Cumartesi Saat 23.30

Bilet Fiyatı :

33.75 TL

 


Yorumlar(0)