/ /

Bomonti,50 milyon liraya yeniden tasarlandı

8 Kasım 2015

Akın Öztürk

Bomonti Bira Fabrikası 50 milyon liraya yeniden tasarlanarak eğlence sektörüne hizmet vermeye hazırlanıyor.

Araştırma şirketi PriceWaterhouse-Coopers’ın (PwC) ‘Eğlence ve Medya 2015-2019 Tahmini’ raporuna göre eğlence sektörü 2013’te dünyada 1.78 trilyon dolar, Türkiye’de ise 12 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı.

2014’te bu rakam dünyada yaklaşık 1.9 trilyon dolara Türkiye’de de 13 milyar dolara geldi. Bu anlamda Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da en hızlı büyüyen pazara sahip.

YAŞANAN DEĞİŞİM TÜRKİYE’Yİ ETKİLEDİ

Bu bilgileri Türkiye’de sektörün en deneyimli isimlerinden biri olan Pozitif’in CEO’su Cem Yegül’den alındı. Pozitif’in ve Babylon’un kurucularından Cem Yegül, dünyada eğlence ve kültür-sanat alanında yaşanan değişimin Türkiye’yi de etkilediğini anlatıyor.

Yegül, Almanya, İngiltere ve Amerika’da yıllık kişi başına eğlence sektörü harcamasının yılda 350-400 dolar, Türkiye’de ise 8-10 dolar arasında olduğunu da hatırlatıyor.

50 MİLYON LİRAYA YENİDEN TASARLANDI

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası 50 milyon liraya yeniden tasarladı ve düzenledi. Bir süredir konser ve sergilerle adını duyurmaya başlayan Bomontiada’nın yeni restoranları ve kafeleri kasım ayı sonunda açılacak.

Cem Yegül Bomonti’deki değişimi anlatırken, projenin semtin kimliğinden beslendiğini vurguluyor ve “Semtin adı Feriköy. Esasında Bomontiada projesinin çıkış noktası da bu oldu. Tarihi Bomonti Bira Fabrikası yeniden tasarlandı ve düzenlendi. Bomontiada, canlı müzik, performans ve sergi alanlarıyla düşünmeye, yaratmaya ve eğlenmeye ev sahipliği yapacak yeni yaratıcı kültür kampüsü olarak kurgulandı. 50 milyon liralık bir yatırım yapıldı” dedi.


Yorumlar(0)