/ /

Çamlıca Camisi’ne özel tünel geliyor

19 Mart 2015

Yeliz Gediman

Mega yatırımların merkezi konumundaki İstanbul’da halkın yaşamını kolaylaştırmak için yeni projeler bir biri ardına hayata geçiriliyor.

Dünya çapında mega projelere ev sahipliği yapan İstanbul’da halkın yaşamını kolaylaştıracak yeni projelere de imza atılıyor. Ataköy-İkitelli Metro hattı, Çamlıca Tüneli ve Küçüksu Mesire alanının ihyası gibi yeni projeler için start verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Ataköy ile işçi yoğunluklu İkitelli Organize Sanayi Sitesi arasında yapmayı planladığı yeni metro hattı projesinin ÇED süreci başlatıldı. 850 milyon TL’ye mal olacağı planlanan yeni metro hattı 13.4 kilometre olacak.

ÇAMLICA’YA ÖZEL TÜNEL

Tamamlandığında yaklaşık 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Çamlıca Camisi’ne ulaşımı sağlayacak tünelin yapımına da başlanıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek 3 km uzunluğundaki tünel, camiye ulaşım kolaylığı sağlayacak. 2016 yılı Ramazan ayında açılması planlanan caminin tüneli de 20 ay içerisine tamamlanacak. Libadiye ile Çamlıca Tepesi’nde geçişi sağlayacak tünel için ilk kazma Nisan ayında vurulacak.

BOĞAZ’IN MESİRESİ GERİ GELİYOR

Anadolu Hisarı Spor Kulübü’nün tahliye edilmesi ve otopark yapılması ile gündeme gelen Küçüksu Çayırı yeniden mesire alanı oluyor. 300 yıldan beri mesire yeri olarak kullanılan ve her dönem halkın farklı nedenlerle buluşma noktası haline gelen tarihi Küçüksu Çayırı’nın düzenlenmesi için proje hazırlandı. İBB tarafından yürütülecek projeye göre, alanın tamamı yeşil haline geri döndürülerek doğal park olarak halkın hizmetine açılacak.


Yorumlar(0)