/ /

Çapulcular Partisi Kuruluyor

15 Haziran 2013

Ali Alver

Taksim Dayanışma Platformu’nun Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından “direnişe devam” kararı çıkan Gezi Parkı’nda oluşumlar, şimdi yeni bir heyecana gebe… Eylemcilerin ortak kararıyla siyasi bir parti kurulması kararlaştırıldı. Adı da: Çapulcular Partisi…

 

Partinin vaatleri de şimdiden hazır; polis teşkilatı kaldırılacak bunun yerine özel bir birim oluşturulacak, ibadethaneler 24 saat açık kalacak, biber gazı yasaklanacak, yargıda halk jürisi oluşturulacak, yoksulun elektriği suyu asla kesilemeyecek, TOMA’lar bahçe gibi sulama için kullanılacak. Partinin lideri olmayacak.
Partinin üyeleri arasından çekilecek kura ile parti organları yetkilileri belirlenecek. Partinin kurucuları, kendini çapulcu hisseden herkese açık olmak üzere, yoksullar, işsizler, öğrenciler, gezi parkı gibi parklarda sokaklarda yaşayan evsizler, şiddet mağduru kadınlar, hayat kadınları, işsizler, emekçiler, vejetaryen -veganlar, hayvanseverler, çevreci, insan hakları kadın hakları aktivistleri, ev kadınları, trans bireyler, tarım işçileri, kağıt toplayıcıları, çoban da olacak… Partinin tüm organlarında kadın erkek oranı yüzde 50 olacak. Gençlerin oranıysa yüzde 70 olacak.

 

CUMHURBAŞKANLIĞINA DA ADAY GÖSTERECEK
14 Ağustos 2014’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Çapulcular hareketi Cumhurbaşkanı Adayı da çıkarılacak… Eğer Anayasa değişikliği olur da Türkiye başkanlık sistemine geçerse Çapulcuların başkan adayı da olacak…
Anayasaya göre en az 20 milletvekilinin imzası ile aday çıkarılabiliyor. Şu anda mecliste çapulculardan milletvekili olmadığı için, Meclisten 20 milletvekilinin çapulcuların belirleyeceği bir ismi aday göstermesi için girişimlerde bulunulacak. CHP MHP BDP’den 20 milletvekilinin desteklemesi mümkün görünüyor. Yerel seçimlerde de bağımsız adaylar belirlenecek.

 

İŞTE SEÇİM VAATLERİ
Halkın hakları neyse devlet idarecilerin hakları da eşit olacak. Cumhurbaşkanı,başbakan,milletvekilleri, MİT müsteşarı dahil tüm yasama yürütme yargı Mensuplarında dokunulmazlık kaldırılacak, ayrımcılık önlenecek.
Devlet idarecilerine ait tüm konuk evleri özel lojmanlar kaldırılacak. Halkla içiçe yaşanması sağlanacak. Partilere yapılan hazine yardımları kaldırılacak.
Devlet kademelerinde görev alan idareciler ve milletvekilleri devletle ilgili kendileri ve 1. dereceden akrabaları ticari işlere ihalelere giremeyecekler.
Lüks tüketim önlenecek. Milletvekillerinin bakanlar kurulunun valilerin, bürokratların ve devlet görevlilerinin yüzde 50’si kadınlardan oluşacak. Bütün buralarda gençlerin oranı da yüzde 50 olacak. Yargıda halk jürisi sistemi getirilecek.
Yoksulun elektriği suyu asla kesilemeyecek.
Barınma dahil asgari düzeyde yaşam hakkı sunulması en temel haklardan olacak.
Trafik Cezaları insanların gelir düzeyine göre belirlenecek. Mesela zenginler hızlı araç kullanırsa kullandığı arabanın anahtarını maliyeye vermek zorunda kalabilecek.
Milletvekilliği maaşları asgari ücret kadar olacak fakat milletvekilinin devlet işleri ile ilgili harcamaları da karşılanacak. Kimse aylığı yüksek diye milletvekili olmaya çalışmayacak. Diğer kamudaki bütün maaşlar da halkın maaş ortalamasına uygun olarak belirlenecek, maaşlarda adalet denge sağlanacak.
Çöp toplama sokak temizleme gibi işler askerlik hizmeti gibi, hiç bir ayrıma tabi olmadan belli zamanlar için herkese sıra sıra yaptırılacak.

 

Beş yıldızlı oteller dahil tüm otellerde, lokantalarda, giyim mağazaları dahil her türlü gıda vb sektörlerde evsizler yoksullar işsizler açlar için en az yüzde 10 kontenjan olacak.. Mesela 5 yıldızlı bir otel 250 kişilikse,25 kişilik evsiz kontenjanı olacak. Biber gazı tarih olacak, İnsanlık Suçu: Biber Gazı Müzesi açılacak. TOMA’ların işlevi değiştirilerek, sıcaktan bunalan insanlar ve hayvanlar için serinleme,ağaç ,çimen çiçek sulama işlerinde kullanılacak.
Her türlü spor karşılaşmaları taraftarlarla karışık olarak dostça bir arada kardeş kardeşe kol kola izlenecektir. Bir ev sahibi olup aynı zamanda bir araç sahibi olan ikinci bir ev araç sahibi olamayacak.
Ticarette kar oranına kota getirilecek. Maliyetinin kat kat üstünde hiç bir şey satılamayacak. 10 kuruşluk su 1 liraya satılmayacak! Bütün tuvaletler ücretsiz olacak.

 

Camiler ve tüm ibadethaneler ruhaniyetine uygun ibadetin yanında evsizlere,yolda kalmışlara,gidecek kalacak yerleri olmayanlara da 24 saat açık hizmet verecektir.Bütün inançlara mezheplere saygı duyulacak.
Romanlara kamuda iş kontenjanları ayrılacak. Trans bireyler cinsel tercihleri farklı olanlar ayrımcılığa ötekileştirilmeye maruz bırakılmayacak.
Toplumdaki, hayvanları yeme alışkanlığı bırakılıncaya kadar, hayvanların kesimi hiç bir acı çekmelerine ihtimal verilmeyecek şekilde genel anestezi yapılarak kesilmesi sağlanacak. Nükleer santrallere karşı durulacak. Doğa kesinlikle korunacak. Sürdürülebilir -yenilebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilecek.

 

Polis teşkilatı kaldırılacak. Mevcut polisler başka işlere kaydırılacak. Halkın içerisinde gönüllülerden oluşturulacak imajı leke almamış özel bir birim oluşturulacak.
Ruhsatlı silahlar dahil tüm silahlar toplanacak. Suçun önlenmesi politikasına ağırlık verilecek.
Hayvana şiddet ve tecavüz olayları aynı insanlara işlenmiş suçlar gibi eşit değerlendirilecek.
Kadın cinayetleri, kadına şiddetin önlenmesi ve çocuk tecavüzlerine karşı çok radikal gelebilecek düzenlemeler olacak.
Tahrik indirimleri iyi hal indirimleri kaldırılacak. Görevini yapmayıp da kadınların katledilmesine neden olanlar, katillerle birlikte yargılanacak.

 

Şiddet gören kadınlar sığınma evlerine yerleştirilip özgürlüklerinin kısıtlanması yerine, şiddet uygulayan erkekler cezaevlerinden çıktıktan sonra şiddet uygulayanlar ve tecavüzcüler rehabilitasyon merkezlerine yerleştirilecek.

 

Buradaki sürelerinden sonra çıktıklarında da şiddet gösterdikleri taciz ve tecavüzde bulundukları kadınların yaşadığı şehre sokulmayacak.

Modern köle haline getirilen, genelev kadınlarından özür dilenecek vesikaları imha edilip, tazminat ödenecek. Kadın haklarında öyle seviyelere gelinecek ki, erkek haklarını korumak için erkekten sorumlu bakanlık kurulsun denilecek.


Yorumlar(0)