/ /

Gezi Parkıyla ilgili tazminat davasına ret

10 Kasım 2015

Akın Öztürk

Gezi Parkı odaklı eylemlerde polis tarafından gaz kapsülüyle ayağından yaralandığı iddiasıyla Aydın Aydoğan’ın İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ne açtığı 101 bin liralık tazminat davası İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nce reddedildi.

Gezi Parkı odaklı eylemlerde 11 Haziran 2013’te polisin attığı gaz kapsülü ile sol ayağından yaralandığı iddia eden Aydın Aydoğan, İstanbul 3. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı aleyhine 100 bin lira manevi, bin lira da maddi olmak üzere 101 bin liralık tazminat davası açtı.

İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi, tarafların savunmalarını aldıktan sonra karar verdi.

Mahkeme,  kararında, ”İdarelerin meydana gelen bir zarardan dolayı sorumlu tutulabilmeleri ve tazmin borcuyla yükümlü sayılabilmeleri için öncelikle ortada bir zararın bulunması, bu zararın meşru ve güncel olması, keza uğranıldığı öne sürülen zararın, idarenin haksız ve hukuka aykırı bir işlem ve eyleminden kaynaklanması, ayrıca zararı doğuran olay ile idare arasında illiyet bağının kurulabilmesi gerekmektedir. Ortada bir zarar bulunmakla birlikte eğer bu zarar idareye isnat edilemiyorsa, idarenin tazmin borcundan sorumlu tutulması mümkün değildir” denildi.


Yorumlar(0)