/ /

Barış gününde neler oldu?

1 Eylül 2013

Özlem Yılmaz

Cuma’dan bugüne duyurduğumuz 1 Eylül Dünya Barış Günü için belirlenen etkinliğin adı ‘Barış için elele’ İstanbul başta olmak üzere Gezi forumlarının oluştuğu her meydan ve parkta gerçekleştirildi.(https://www.kanalistanbul.com.tr/1-eylulde-baris-icin/)
Bizim burnumuzun ucu olan İstiklal Caddesi‘ nde gördüğümüz manzarayı tasvir etmek gerekirse; yüzlerce kişi “barış” için elele tutuştu, birbirlerine zincirlendi.

 

 

Polis , Taksim Meydanı girişine barikat kurdu ve geçişlere için vermedi.

 

 

Taksim dışında neler oldu? / Beyaz giyen insanlar

 

Radikal Gazetesi’nde yer alan habere göre, Dolmabahçe’de polis ilk gelen LGBT’li gruba izin vermedi. Kabataş’a doğru bir zincir oluştuğu ve zincire katılanların beyaz ağırlıklı elbiseler giydiği haberde yer alan bilgiler arasında.

 

 

Tünel Meydanı’nda toplanan bir grup, el ele tutuşarak barış işareti yaptı.

 

 

Polisin, Taksim Meydanı’nda toplanmak isteyenlere izin vermemesi üzerine dağılan bir grup, Galatasaray’a geldi. Tünel Meydanı’nda ele ele tutuşarak barış işareti yapan eylemciler, buradan tekrar Galatasaray’a yürüdü. Polis tarafından önü kesilerek meydana yürümelerine izin verilmeyen grup, bir süre sonra dağıldı.

 

Barış için ‘resim yapmak’

 

Öte yandan kendilerine ‘Direnç-iz’ adını veren bir grup sanatçı, Galatasaray Lisesi önünde, barış için resim yaptı. Bir süre polisle gerginlik yaşayan ressamlar, resimleri tamamladıktan sonra dağıldılar.

 

 

Kadıköy’de neler gördük?

 

Kadıköy’de de İstiklal’deki gibi bir insan zinciri vardı. Bu zincire görsel editörümüz ve yönetmenimiz  Melis de katıldı. Önümüzdeki günlerde izleyeceğiniz şahane görüntüler kaydetti. (Hem çalışırız hem de aktivistliğimizden de geri kalmayız sevgili okur) Eylemde en çok göze çarpan detay ise insanlarının birçoğunun çocuklarıyla gelmiş olması ve ‘çocukları için, çocuklarının geleceği için barış istiyor oldukları‘ydı. Zincirin bir ucu da Kadıköy’deki Boğa Heykeli önünde idi, bu zincir Yoğurtçu Parkı’na doğru uzadı.

 


Yorumlar(0)