/ /

1 Eylül’de, barış için!

30 Ağustos 2013

Özlem Yılmaz

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde tüm Türkiye’yi kapsayan bir sokak etkinliği planlıyor direnişte oluşan örgütler. Etkinliğe Twitter üzerinden destek veren binlerce kullanıcı “Barış için elele”(#barışiçinelele)  dediler.

Ve savaşın her türlüsüne karşı olan gönüller, Suriye’deki kanın eline bulaşmasını istemeyenler ve Türkiye’nin olası bir savaşa katılmasını istemeyenler Twitter’da “Savaşa hayır” (#savasahayir) başlığı altında bir kampanya başlattılar.

“1 Eylül Dünya Barış Günü’nde şehirlerimizi el ele, barışla örüyoruz!” başlığıyla duyuruldu bu sokak etkinliği. 1 Eylül pazar günü 13:00′de İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de Gezi forumlarının gerçekleştiği meydan ve parklarda yapılması beklenen bir etkinlik bu…

Evet çok yoruldular, bu yaz konserden konsere koşacaklardı, güneşlenip kavrulacaklardı, geçen yaz yazlıkta durmadan şansını deneyen sevgili adayına belki bir şans verecekler; belki başka aşklara yelken açacaklardı. Balık etliler yüzerek zayıflayacaklardı belki bu yaz, fakat bu yaz her zamankinden farklı koşuşturmalarla; örgütlenmelerle geçti. Ve şimdi aynı birlikteliği, dünya barışı için savaşın her türlüsüne  ‘dur’ demek için sürdürüyorlar…

Hayır, sanmayın ki Suriye’deki ‘Savaşa hayır’ demek, ‘Esad kalsın’ demek ya da ‘Esad’ı destekliyor olmak’tır… ‘Suriye’deki savaşa hayır’ demek, Suriye’deki iç savaşı durdurmaktan ziyade körükleyip büyümesine sebep olacak bir adımı ‘reddetmek’ ve bu yanlışa dahil olmamaktır…

Park forumları diyorlar ki; ” 1 Eylül Dünya Barış günü’nde şehirlerimizi el ele, barışla örüyoruz!

Gezi ruhunu yaşatan forumlar olarak, barış ve huzur içinde bir arada yaşadığımız, şiddet, zulüm ve baskının olmadığı özgür bir dünya için el ele veriyoruz. Bizlere dayatılan hiçbir ayrımcılığı kabul etmiyor, mahallemizden başlayarak tüm Türkiye’de, sağımızda solumuzda kim varsa, inancına, diline, ırkına ve cinsiyetine bakmadan elini tutuyoruz.

Parklardan sokaklara, Eminönü’nden Sarıyer’e, Kadıköy’den Kartal’a, İstanbul’dan tüm Türkiye’ye uzanıyoruz. Biz, evrensel değerlere saygıyı benimsemiş insanlar olarak sadece ülkemizde değil, bölgemizde ve tüm dünyada sevgi, barış ve huzur içinde yaşamak amacıyla, Taksim’den Dikmen’e, Rojava’dan Halep’e, Adeviye’den Tahrir’e, Gazze’den Doğu Türkistan’a ve Suriye’ye, bütün dünyaya ilham veriyoruz, umut oluyoruz!
Bunun için haydi sen de 1 Eylül Pazar günü 13:00’te anneni, kardeşini, komşunu, dostlarını alıp gel, barış için el ele ver!”


Yorumlar(1)