/ /

Çin’in Yeni Vize Merkezi Maslak’ta Açıldı

26 Ekim 2015

Akın Öztürk

Çin’in İstanbul’da faaliyet gösteren yeni vize verme merkezi Maslak’ta açıldı. Spring Giz Plaza’da hizmete giren merkezin açılışına İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilci Kenan İpek ve Çin’in İstanbul Başkonsolosu Jingqi Gu katıldı.

Çin vizesi alacaklara daha kaliteli ve sağlıklı hizmet sunmak amacıyla faaliyete geçen merkez bir anda 10 ayrı noktada işlem yapabilecek. Merkez Çin’in İstanbul Başkansolosluğu’na koordineli şekilde faaliyet gösterecek. Çin vizesi almak isteyenler bundan böyle bu merkeze gelerek başvurusunu yapacak.

Merkezin açılışında konuşan Çin’in İstanbul Başkonsolosu Jingqi Gu, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin çok eskiye dayandığını söyledi. Açtıkları yeni merkezin Çin vizesi alacaklara önemli kolaylıklar sağlayacağını dile getiren Gu, “Son yıllarda ikili ilişkilerin gelişme göstermesiyle siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki iletişim ve işbirliği verimli sonuçlar doğurdu.” dedi.

Açılışta konuşan İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ise, merkezin iki ülke halkları arası iş ve işlemleri kolaylaştırarak gerek turistik hareketliliğe ve mevcut ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağı inancında olduğunu belirtti. Gültekin, “Asya kıtasının en doğusu ile en batısında yer alan Çin ve Türkiye aradaki coğrafi uzaklığa rağmen halkları arasındaki dostluğu ve muhabbeti sıcak tutmayı başarmıştır.” ifadelerini kullandı.


Yorumlar(0)