/ /

Daktilonun Bulunması Nasıl Oldu?

6 Mart 2014

editor

Daktilonun mucidi olarak tek bir kişinin ismini vermek zordur. “El yazısını matbaalardakine benzer usulde basılmış harflerle değiştirebilen makine”, yani daktilo için ilk patent, ingiltere’de Kraliçe Anne tarafından 1714’te ingiliz su mühendisi Henry Mill’e verildi, ama Mili bu buluşunu hayata geçirmedi.

daktilo 1

1808’de daktilonun icadı Pellegrino Turri’ye verildi. Turri, bu daktiloyu görme engelli dostu Kontes Carolina Fantoni’nin kolay yazı yazabilmesi için icat etmişti: 1808 ile 1810 yıllan arasında Kontes’in, Turri’nin daktilosuyla yazmış olduğu 16 mektup ve bir deneme, bugün Reggio’da  korunmaktadır.
Hepsi aynı noktaya vuruş yapabilen harf çubuklarını da büyük olasılıkla ilk kez Xavier Progin (Fransa) icat etti, patentini 1833’te aldı. Çok sayıda üretilen ilk daktiloyu ise bir papaz olan Mailing Hansen [Danimarka] 1865’te icat etti; bu daktilo ilk kez 1870’te üretildi ve skrivekugle (yani “yazar top”) adıyla piyasaya sürüldü. Hansen’in skrivekugle’sl büyük başarı sağladı ve tüm dünyada satıldı, ama tüm daktiloların standart tasarımına dönüşmedi.

1867’de gazeteci ve editör Christopher Latham Sholes, Carlos Gudden ve Samuel Soule’yle [hepsi ABD] birlikte, John Pratt’in  fikrini geliştirdi ve “yazı makinesi” için patent başvurusu yaptı. Sholes, 1871’de bununla ilgili yenilikler için patent aldı ve bugün tüm dünyada kullanılan “Q” klavyeli ilk daktiloyu icat etti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mart 1873’te Sholes ile iş ortağı James Densmore , bu makinenin Shales & Gudden daktilosu adıyla seri üretimi için Remington Small Arms  şirketiyle anlaşma imzaladı; bu isim 1876’da değiştirildiyse de, Sholes’in makinesi Remington No. 1 olarak ününü korudu.


Yorumlar(0)