/ /

Minareler Yine Bu Ramazanda da Işıl Işıl

5 Temmuz 2013

Editör

Ramazan’ın gelişi ile birlikte aval aval minarelerin arasında yazılmış yazılara hayran hayran bakmama neden olan mahyalar yine Ramazan gecelerini şenlendirecek.

 

İnsanlar üzerindeki etkisinin, sanıldığından çok daha fazla olduğuna inandığım, mahyalar bundan 450 yıl önce Fatih Camisi Müezzini Hattat Ahmet Kefeli tarafından Sultanahmet Camisi’ne kandiller asılarak bir yazı yazılmış ve padişahın bu durumu beğenmesi üzerine başlayan mahyacılık, bu yıl ramazan ayında İstanbul’da Süleymaniye, Sultanahmet, Eyüp Sultan,  Eminönü Yeni Cami ve Üsküdar Cedid Valide Sultan Camisilerine mahya asılacak.

 
Mahyalar, ramazan ayı boyunca her hafta değiştirilecek. Yani ramazanda camilere 4 ayrı mahya asılacak. Ramazan’ın ilk mahyası “Merhaba Ya Şehri Ramazan’, Sultanahmet Camisi’nde asılacak. Arkasından Üsküdar Cedid Valide Sultan Camisi’nde ‘Hoşgeldin Onbir Ayın Sultanı’, Eminönü Yeni Cami’de ‘Ey Oruç Tut Bizi’, Süleymaniye’de ‘ Ramazan Berekettir’, Eyüp Sultan Camisi’nde ‘Hoşgeldin Mübarek Ramazan’ yazılı mahyalar asılacak.


Yorumlar(0)