/ /

“Yürüyen Budalalar” Ramazan’da da Yürüdü

11 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Reklamcı reklamcı yazar Jacques Seguela’nın ‘Anneme Reklamcı Olduğumu Söylemeyin’ kitabındaki, “Yürüyen bir budala, oturan on entelektüelden daha iyidir” sözünden yola çıkarak gezgin grubu oluşturan uluslar arası lojistik şirketinin çalışanları, Ramazan ayı nedeniyle İstanbul’da Süleymaniye Külliyesi’ni gezerek birlikte iftar yaptı.

Hongkong merkezli bir lojistik firmasının Türkiye’deki bürosunda çalışan ve Türkiye’nin konumunu ‘Mücevher tepesinin zirvesi’ olarak nitelendiren ‘Yürüyen Budalalalar’, gittikleri her gezi için enaz 4 aylık hazırlık yaparak o ülke veya yörenin kültür, sanat, gelenek, müzik başta olmak üzere özelliklerini yakından incelemeleri ile tanındı. Gittikleri kent veya ülke için belirledikleri ‘Turun ruhuna uygun’ hazırladıkları kıyafetle dolaşan grup, Ramazan’da da boş durmadı. Bugüne kadar Sivas ve Edirne’ye 2’şer kez olmak üzere İznik, Bursa, Konya, Trabzon, Kars, İzmir, Kapadokya, Kayseri, Diyarbakır, Mardin, Hasankeyf, Batman, Erzurum, yurt dışında Bosna, Makedonya, Kosova, İran ve son olarak Gürcistan’a toplam 18 ayrı tur düzenleyen grup üyeleri, Ramazan ayı nedeniyle İstanbul için özel gezi programı hazırladı. Yürüyen Budalalar, Hırka-yi Şerif Camii’nde Hırka-yi Şerif’i ziyaret etti. Grupta bulunanlar iİftar öncesinde Mimar Sinan’ın ‘Kalfalık eserim’ olarak nitelendirdikleri üleymaniye Külliyesi’ni ziyaret ederek Mimar Sinan’ı, Osmanlı şehirlerinin yapısını, dinamiklerini, mimari gelişimini, geleneğini ve felsefesini konuştu. Bu yıl düzenlenen Ramazan turunda bazı grup üyelerinin yanlarında çocuklarını da getirdiği görüldü.

Grupta bulunanlar, daha sonra Fatih’teki Karadeniz Pidecisi’nde iftar yaptı, iftardan sahura kadar açık olan mekanlarından ‘Saatli Kahve’ye geçerek yine birlikte oldu.

Grup lideri Halil Çelik, yıl içerisinde yaptıkları yurt içi ve dışındaki ziyaretlerin yanı sıra Ramazan ayında belirledikleri bir günde yine bir araya gelerek Ramazan coşkusunu beraber yaşayarak kültürlerini daha yakından tanıdıklarını anlattı.


Yorumlar(0)